KKTC'de Eroğlu dönemi

KKTC'de Cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turda sonuçlandı. Oyların yüzde 50'sinden fazlasını alan Derviş Eroğlu yeni Cumhurbaşkanı oldu.

17.04.2010 - 19:38

KKTC'de Eroğlu dönemi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki Cumhurbaşkanlığı yarışını Derviş Eroğlu ilk turda kazandı.

KKTC genelindeki 629 sandıktan 619'u sayıldı ve oyların yüzde 50.37'sini alan Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) cumhurbaşkanı adayı Derviş Eroğlu, seçimi ilk turda kazandı.

KKTC Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nevvar Nolan'ın açıklamasına göre, 6'sı bağımsız 7 adayın katıldığı seçimde, Mehmet Ali Talat ise oyların yüzde 42.84'ünü aldı.

Seçimi kazanan Eroğlu'nun ilk sözleri, "Halkımızın vefasına teşekkür ederim. Her şeye rağmen halkımızın iradesi sandığa yansımıştır. Müzakereler devam edecek" oldu.

Siyasette 34 yılını geçirdiğini hatırlatan Eroğlu, "Halkın takdirini kazanmış biriyim. Sandıktan Cumhurbaşkanı çıkmam önemli bir olaydır" dedi. Eroğlu'nun lideri olduğu UBP Genel Merkezi’nde de kutlamalar başladı.

"HRİSTOFYAS'LA ANLAŞMAYA VARIRIZ"
Eroğlu, UBP Genel Merkezi'nde yaptığı açıklamada da, seçim öncesinde kendisiyle ilgili söylenen ''Eroğlu uzlaşmazdır, Eroğlu gelirse görüşmeler kopar'' şeklindeki sözlere kimsenin itibar etmemesini isteyerek, masadan kaçan taraf olmayacağını vurguladı.

Rum lider Hristofyas'la müzakereleri sürdürme kararlılığında olduğunu ifade eden Eroğlu, ''Tahmin ederim ki Hristofyas'la belli bir zaman dilimi içerisinde bir anlaşmaya varabileceğiz'' dedi.

Eroğlu, ayrıca BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Kıbrıs'ı ziyaretinde onuruna verilen kokteylde Hristofyas ile ayak üstü sohbet ettiğini, Hristofyas'ın sohbet sırasında kendisine, ''Sayın Talat aramızdan çekilse biz seninle anlaşma yaparız'' dediğini belirtti.

RUM TARAFI: OLUMSUZ
Kıbrıs Rum kesimi, Eroğlu'nun seçim zaferinin 'olumsuz' bir gelişme olduğunu bildirdi.

Rum kesimi hükümet sözcüsü Stefanos Stefanu, Eroğlu'nun açıklamaları ve görüşlerini gözönüne aldığında, seçilmesinin olumsuz bir gelişme olduğunu söyledi.

Stefanu, "Burada önemli olan bu gelişmenin esaslarını ele almak, çözüme erişmek için taktiklerimizin ne olacağı ve sorunların üstesinden nasıl geleceğimizdir" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...