KKTC'de görüş ayrılıkları, siyasi krize dönüştü

Kıbrıs’ta yürütülen çözüm müzakerelerinin yoğunlaştırılmış son aşamasında KKTC Cumhurbaşkanı ile azınlık hükümeti arasındaki görüş ayrılıkları, siyasi krize dönüştü.

Haberler 30.08.2016 - 19:52

KKTC'de görüş ayrılıkları, siyasi krize dönüştü

Hükümetin görüşmelerin bitimine kısa bir süre kala müzakere masasına temsilci gönderme talebine tepki gösteren Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, tarihte benzeri olmayan bu talebi art niyetli bir girişim olarak değerlendirdi. Akıncı, hükümeti daha şimdiden çözüme hayır kampanyası başlatmakla da suçladı.

Akıncı, hükümetin "Ya temsilciyi kabul edersiniz ya da sürece dinamit koyarız" yönünde art niyetli bir yaklaşım içinde olduğunu savundu.

Akıncı, hükümetten gelen talebin müzakere tarihinde örneği bulunmayan bir istek olduğunu belirterek "2015 seçimlerinde vizyonumu ortaya koydum yüzde 60 oyla seçildim ve müzakereleri ekibimle yürütüyorum. Hükümetin artık iyi niyetli olmadığını düşünüyorum. Rum basını kaynaklı bilgiler ortaya koyup halkın kafasını bulandırmaya çalışıyorlar, bu çok yanlıştır" diye konuştu.

Müzakerelerde gelinen son aşamayı siyasi parti liderleriyle değerlendiren Akıncı, toplantı sonrasında hükümete yönelik sert açıklamalarda bulundu.

Hükümetin iyi niyetinden artık kuşku duyduğunu ifade eden Akıncı, başbakanın toplantı sırasında bir Rum gazetesinin yayınını sorduğunu, konuyu açıklamalarına rağmen dışarı çıkınca "endişelerim var" diye konuştuğunu söyledi.

Hükümetin yoğunlaştırılmış sürecin başlamasıyla art niyetli bir tavır içerisine girdiğine işaret eden Akıncı, "Kafaların daha fazla bulandırılması için çaba harcayacaklarına artık hiç kuşkum yok, Rum basınını okuyup müzakere tutanaklarını okumuyorlar. Biz halka doğruları anlatmaya devam edeceğiz" dedi.

Akıncı, çözüm konusunda son kararı halkın vereceğini hatırlatarak referandum öncesinde bütün konuların kamuoyu tarafından enine boyuna inceleneceğini belirterek halkın sürece sahip çıkmasını istedi.

KKTC’de iktidarda olan azınlıktaki merkez sağ hükümetinin başbakanı Hüseyin Özgürgün süreçle ilgili endişeleri bulunduğunu kaydetti. Hükümetin küçük ortağı Serdar Denktaş ise, Akıncı’nın temsilci talebini redderek, hükümeti süreçten dışladığını iddia etti.

Sayfa Yükleniyor...