KKTC’de hükümet krizi devam ediyor

Geçen hafta yapılan kabine revizyonunun revizyonun ardından koltuğunu kaybeden bakanlarla, bakanlık beklentisindeki milletvekillerinin başlattığı boykot nedeniyle Cumhuriyet Meclisi bugün de toplanamadı.

13.04.2011 - 17:17

KKTC’de iktidardaki Ulusal Birlik Partisi hükümetinde başgösteren kriz devam ediyor. Başbakan İrsen Küçük’ün geçen hafta kabinede 3 bakan değiştirerek yaptığı revizyonun ardından koltuğunu kaybeden bakanlarla, bakanlık beklentisindeki milletvekillerinin başlattığı boykot nedeniyle Cumhuriyet Meclisi bugün de toplanamadı.


Hafta başında UBP’li vekillerin boykotu nedeniyle toplanamayan 50 sandalyeli mecliste bugünkü oturuma da 13 UBP’li bir de bağımsız milletvekili geldi. Muhalefetin de katılmadığı oturumda yeter çoğunluk sağlanamayınca toplantı yarına ertelendi.

Başbakan İrsen Küçük UBP’li küskün milletvekilleriyle biraraya geldi. Meclis’teki nisap krizinin ardından yapılan görüşmeye, Güzelyurt Milletvekili Türkay Tokel; Girne milletvekilleri İlkay Kamil, Ergün Serdaroğlu ve Necdet Numan, Lefkoşa milletvekilleri Zorlu Töre ile Hasan Taçoy katıldı.

UBP’de meclisi boykot ederek tavır alan milletvekilleri, genel başkan İrsen Küçük’ün istifasını sunmasını ve partide olağanüstü kurultaya gidilmesini istiyor. Başbakana bayrak açan milletvekilleri olağanüstü kurultay talebinde ısrarlı görünüyor.

Toplantının ardından açıklama yapan Başbakan İrsen Küçük, "Arkadaşların taleplerini değerlendirdik" dedi. Başbakan Küçük, Pazartesi günü parti genel idare kurulunun, Salı günüyse parti meclisinin toplanarak tepkili milletvekillerinin taleplerini değerlendireceğini söyledi.

Başbakan İrsen Küçük, Meclis'teki nisap kriziyle ilgili sorular üzerine yarın yapılacak meclis toplantısına tepkili vekillerin tam kadro katılacağını belirtti.

GÜVENSİZLİK ÖNERGESİ VERİLECEK
Muhalefetteki 3 parti yarın meclise hükümet hakkında güvensizlik önergesi sunarak yeni bir güvenoylaması talep edecek. Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin güvensizlik önergesine Toplumcu Demokrasi Partisi ile Demokrat Parti de destek veriyor. Meclisteki muhalefet partileri, hükümetin istifa etmesini ve erken seçime gidilmesini istiyor.

Muhalefetin girişimini değerlendiren Başbakan İrsen Küçük, meclisi boykot eden 7 milletvekilinin yarınki oturuma katılacağını ve muhalefetin güvensizlik önergesinin oy çokluğuyla reddedileceğini söyledi.

KKTC’deki 50 sandalyeli Cumhuriyet Meclisi’nde Ulusal Birlik Partisi’nin 27, Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin 15, Demokrat Parti’nin 2, Toplumcu Demokrasi Partisi’nin 3, Özgürlük ve Reform Partisi’nin 2 milletvekili bulunuyor. Meclis’te UBP kökenli 1 de bağımsız milletvekili var.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...