KKTC'de hükümet kurma çalışmaları devam ediyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'dan hükümet kurmak üzere yetki alan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, siyasi partilerle görüşmelerine devam ediyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 15.05.2019 - 20:12

KKTC'de hükümet kurma çalışmaları devam ediyor

Türk Ajansı Kıbrıs'ın haberine göre, Tatar, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ve Halkın Partisi (HP) temsilcileriyle yaptığı görüşmelerin ardından Demokrat Parti (DP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ve Yeniden Doğuş Partisi’nin (YDP) yetkilileriyle bir araya geldi.

Tatar, hükümet kurma ziyaretleri çerçevesinde DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ı ziyaret etti.

Ekonomik kriz nedeniyle bir an evvel hükümetin kurulması gerektiğine işaret eden Tatar, hükümet için alternatiflerin belli olduğunu, bunların, UBP-HP veya UBP-CTP ya da erken seçim için seçim hükümeti olduğunu, başka alternatif bulunmadığını yineledi.

UBP-HP koalisyonu beklentisinin yüksek olabileceğini ancak HP ile herhangi bir uzlaşma durumunun bulunmadığını ifade eden Tatar, " (Ben bu pozisyondayım daha güçlüyüm, daha fazla koparayım) noktasında olmamalıyız, çünkü büyük bir kriz, mali sıkıntılar var." dedi.

Tatar, dörtlü koalisyon hükümetinin istifasının ardından yeni bir hükümet kurulana kadar yaşanacak boşlukta "herhangi bir icraatın olmaması gerektiğini” kaydetti.

Denktaş, DP’nin meclis oturumlarında sorumlu muhalefet anlayışıyla ülkenin daha ileriye gidebilmesi için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olacağını, dörtlü koalisyonun sona ermesiyle genel beklentinin UBP-HP koalisyonunun kurulması yönünde olduğunu ifade etti.

TATAR TDP'Yİ ZİYARET ETTİ

UBP Genel Başkanı Tatar, daha sonra TDP'yi ziyaret ederek Genel Başkan Cemal Özyiğit ile görüştü.

Tatar’ın yanı sıra UBP Genel Sekreteri Hasan Taçoy, milletvekilleri Özdemir Berova, Dursun Oğuz ve Nazım Çavuşoğlu'nun katıldığı görüşmede TDP’den de Genel Sekreter Halil Hızal, milletvekili Zeki Çeler, MYK üyeleri Deniz Birinci ve Safiye Özaltıner yer aldı.

Görüşmeden sonra basına açıklama yapan Özyiğit, hükümeti bozanların onu kurma sorumluluğu bulunduğunu söyleyerek, konuşulmakta olan bir kabine formülü bulunduğunu, bir an önce hükümetin kurulması gerektiğini belirtti.

Özyiğit, toplumun kaybedecek zamanı olmadığını, acil çözüm bekleyen sorunlar bulunduğunu, toplantıda UBP heyetine bunları aktardıklarını kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...