KKTC'de Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı İrsen Küçük'ün kurduğu azınlık hükümeti, Cumhuriyet Meclisi'nde güvenoyu aldı.

Meclis Başkanı Hasan Bozer başkanlığında toplanan Cumhuriyet Meclisinde, Meclis İç Tüzüğü uyarınca açık yapılan oylamada, 31 kabul, 16 ret oyu kullanıldı. Bir boş üyeliğin olduğu 50 sandalyeli mecliste iki milletvekili oturuma katılmadı. Hükümetin güvenoyu alabilmesi için kabul oylarının, ret oylarından fazla olması gerekiyordu.

Hükümet, 24 milletvekiline sahip UBP'nin yanı sıra muhalefetteki, 4 üyeli Demokrat Parti (DP), 2 üyeli Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) ile cumhurbaşkanı adayı olması nedeniyle UBP üyeliği düşürülen ve bağımsız kalan Lefkoşa Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu'nun olumlu oyları ile güvenoyu aldı.

15 milletvekiline sahip ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), 2 milletvekili olan Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ve İskele Bağımsız Milletvekili Ejder Aslanbaba ise hükümete ret oyu verdi. Derviş Eroğlu'nun Cumhurbaşkanı olmasıyla mecliste bir üyelik boş bulunuyor.

UBP Genel Başkanı ve Lefkoşa Milletvekili İrsen Küçük'ün başbakanlığındaki hükümet, 18 Mayıs'ta Cumhurbaşkanınca atanmış ve programı 21 Mayıs'ta Cumhuriyet Meclisi'ne sunulmuştu. Hükümet programı, 24 ve 25 Mayısta mecliste görüşülmüştü.

KKTC'nin 17. hükümeti olan Küçük hükümeti, ülkede ikinci azınlık hükümeti olma özelliği de taşıyor.

Başbakan İrsen Küçük, hükümetinin güvenoyu almasının ardından, Genel Kurul'da yaptığı kısa konuşmada, 17. hükümete verilen güvenoyundan dolayı meclise teşekkür etti. DP, ÖRP ve bağımsız Milletvekili Ertuğruloğlu'na ayrıca teşekkür eden Küçük, parlamento çalışmalarında yeni bir döneme başladıklarını, bu dönemde siyasi partilerle yakın diyalog içinde olacaklarını kaydetti.

Küçük, parlamentonun çalıştırılması bakımından ellerinden gelen bütün gayreti ortaya koyacaklarını belirtti.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer de UBP hükümetini kutlayarak, başarı diledi.