KKTC'de müteahhitlerden araçlı protesto

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, devlet ve belediyelerden alacaklarının ödenmediği gerekçesiyle Lefkoşa’da protesto gösterisi düzenledi.

İHA 27.10.2018 - 02:32

KKTC'de müteahhitlerden araçlı protesto

KKTC'de Devlet ve belediyelerden alacaklarının ödenmesi talebiyle Lefkoşa’da araçlı eylem başlatan Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, sabah saatlerinde adanın farklı noktalarından bir araya gelerek 250-300 iş aracıyla eylem yaptı. Önce meclisin önünden geçerek Maliye Bakanlığı ve Başbakanlığın önünü iş araçlarıyla kapatan eylemciler, araçların geçişlerine izin vermedi.

KKTC Ulaştırma Bakanlığı önünü de trafiğe kapatan eylemcilere Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’ın bakanlık önüne çıkarak tepki göstermesi kısa süreli gerginliğe neden oldu. KKTC Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’ın "Eylemden vazgeçin" sözleri, bakan ile eylemcileri karşı karşıya getirdi. Bunun üzerine Müteahhitler Birliği Genel Kurul Üyesi Redif Nurel, halkın çıkmazda olduğunu, mutfak tüpünün bile 82 TL olduğunu söyleyerek tepkisini dile getirdi. Eylem çerçevesinde iş araçlarının üzerine "Emekçi ile sermaye ile bir bütünüz. Biz Kıbrıs Türküyüz", "Ödemediğin emekçinin alın teridir", "TL gibi eridik", "Müteahhidi de mi ithal edeceksiniz sayın bakan?", "Yok oluşa seyirci mi kalacaksınız?" yazılı pankartlar yerleştirildi.

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, "Bu ülkede on binlerce insan bu sektörden ekmek yiyor. Müteahhitlerin devletten 150-160 milyon alacağı var. Bu para sadece müteahhitlerin değil, alın terinin bedelidir. İnşaat malzemesi satıcısı, hırdavatçısı, taşeronu, boyacı, demircisine kadar on binlerce insan bu parayı evine götürmeyi beklemektedir" dedi.

KKTC maliyesinden ortaya konan yaklaşımı kabul etmediklerini belirten Gürcafer, "Bu eylemin olmaması için çok çaba harcadık, Maliye Bakanlığı hiçbir şekilde duyarlılık sergilemedi, gerekli adımlar atılmış olsaydı eylem yapmazdık. Bu saatten sonra eylem konusunda geri adım atmayacağız. Hiç kimse şunun hayalini kurmasın. Polisi getirerek, bizi karşı karşıya getirerek hiçbir yere varmaz" dedi. Ayrıca Gürcafer, salı gününe kadar bir çözüm üretilmesini beklediklerini aksi takdirde bir o kadar daha araç geleceğini ve arkasından başka eylemlerin de geleceğini söyledi. Gürcafer, sonuç almadan eylemi sonlandırmayacaklarını belirtti.


KKTC Başbakanı Tufan Erhürman’ın yaşanan sorunlara ilişkin Bakanlar Kurulu’nu toplayıp talepleri değerlendireceği öğrenildi.

Sayfa Yükleniyor...