Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti azınlık hükümeti Başbakanı Hüseyin Özgürgün
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti azınlık hükümeti Başbakanı Hüseyin Özgürgün

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde azınlık hükümetinin başbakanı Hüseyin Özgürgün’ün, seçilmiş Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya yönelik “ezilmiş, büzülmüş, bitmiş ve anlaşma dilenen ortamın lideri” şeklindeki sözleri, ülke tarihinde görülmemiş bir siyasi polemiğe neden oldu. 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Başbakanı olduğu bir devletin seçilmiş Cumhurbaşkanı’na hakaret etmeye başlayan Özgürgün, şahsımı aşağılama ve itibarsızlaştırma gayretkeşliğine girişirken, gerçekte kendini ve makamını itibarsızlaştırdığının farkında bile değildir” diye konuştu. 

KKTC’deki UBP-DP azınlık koalisyonunun başbakanı Özgürgün, dün katıldığı bir televizyon programında Akıncı’yı hedef alan ağır sözlerle gündeme gelmişti. 

Özgürgün “Ezilmiş, büzülmüş, bitmiş, anlaşma dilenen bir ortam görüyorum. Maalesef buna da çok büyük tepki gösteriyoruz ve asla kabul etmiyoruz. Bunu kabul eden varsa, buyursun Sayın Akıncı o yolu onlarla yürüsün” diye konuşmuştu. 

Kıbrıs müzakerelerine ara verilmesi nedeniyle tatilde bulunan Mustafa Akıncı’nın Özgürgün’e yanıtı gecikmedi. 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı “Başbakanın siyasi olgunluktan son derece uzak bu haksız ve çirkin saldırısını esefle kınıyorum. Şunu bilsin ki, bu tür sıfatları halkımız bize yakıştırmaz. Başbakan bu sıfatları başkası için kullanmadan önce dönüp bir aynaya bakmalıdır”dedi. 

Özgürgün’ün gidişattan endişe duyduğunu söylemesine rağmen haftalık görüşmelerde bu endişeden hiç söz etmediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, başbakanın müzakere tutanaklarını dahi okumadığını söyledi. 

Müzakere sürecinde son dönemece girildiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Özgürgün’ün “Eyvah galiba çözüm oluyor” telaşı içerisinde saldırıya geçmesinin, Türk tarafını masada zayıf düşürecek, makamına yakışmayan bir tutum olduğunu söyledi. 

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı “Çözüm dilenciliği değil ama çözüm kararlılığı ile hareket etmekteyiz. Süreçte önemli ilerlemeler sağlamamıza rağmen Rum tarafı henüz gereken noktada değildir. O gün geldiğinde Başbakan nereye doğru yürüyecekse oraya gider. Ben her koşulda halkımla birlikte yoluma devam edeceğim” diye konuştu.