KKTC'de Kalyoncu başbakanlığındaki yeni koalisyon hükümetine onay

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ikinci cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın iktidardaki Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin başkanlığına seçilerek siyaset sahnesine dönmesinin ardından ülke tarihinde ilk kez geniş tabanlı bir hükümet kuruldu.

15.07.2015 - 13:00

KKTC'de Kalyoncu başbakanlığındaki yeni koalisyon hükümetine onay

Hükümeti kurmakla görevlendirilen Cumhuriyetçi Türk Partisi milletvekili ve yeni başbakan Ömer Kalyoncu, ana muhalefetteki Ulusal Birlik Partisi ile oluşturdukları ve 10 bakanlığın eşit dağıtıldığı yeni kabineyi Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın onayına sundu.

Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan ve 50 sandalyeli mecliste 39 milletvekiliyle temsil edilecek geniş tabanlı CTP-UBP koalisyonunda yeni bakanlar şöyle;

Başbakan Ömer Kalyoncu, Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Maliye Bakanı Hasan Başoğlu, İçişleri ve Çalışma Bakanı Aziz Gürpınar, Ekonomi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun, Bayındırlık Çevre ve Kültür Bakanı Kutlu Evren, Ulaştırma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Önder Sennaroğlu, Sağlık Bakanı Salih İzbul, Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu.

Yeni hükümetin programı yarın mecliste okunmaya başlanacak ve ardından güvenoylaması yapılacak.

Geniş tabanlı CTP-UBP koalisyonunun çıkaracağı yasalarla Kıbrıs sorununun çözümünden sonraki aşama için hazırlık yapacağı, bu çerçevede Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yürüttüğü barış görüşmelerini de destekleme amacı taşıdığı belirtiliyor.

CTP lideri Mehmet Ali Talat milletvekili olmadığı için başbakanlık yapamıyor ancak Talat’ın yeni koalisyonun gölge başbakanı olacağı kaydediliyor.

Sayfa Yükleniyor...