'KKTC'ye aktarılan yardım etkili kullanılmadı'

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği'nin KKTC'ye vermiş olduğu 259 milyon Euro'luk mali yardımın etkili bir şekilde kulanılamadığına dikkat çekti. Aksaklıklar nedeniyle 100 bin kişi için, deniz suyunu içme suyuna dönüştürecek dev projenin hayata geçirilemediği vurgulandı.

'KKTC'ye aktarılan yardım etkili kullanılmadı'

Avrupa Birliği'nin, 2004'te Annan Planı'nın Rumlar tarafından reddedilmesinin ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne sağladığı 259 milyon Euro'luk maddi yardım, mercek altına alındı.

Avrupa Parlamentosu Sosyalist grup üyesi Bulgar Parlamenter Ivailo Kalfin tarafından kaleme alınan raporda, mali yardımın etkili bir şekilde kullanılmaması eleştirildi.

Raporda, mali yardımların genelde önemli projelerin finansmanı için kullanılmaya çalışıldığına vurgu yapıldı; ancak gerek KKTC'nin idari yapısı, gerekse projelerde çalışan Avrupa Birliği memurlarının kısa süreli sözleşmeleri nedeniyle projelerin sağlıklı olarak takip edilemediği belirtildi. 

Eleştirilerin başında KKTC'de nüfus sayımı yapılmaması gösterildi. 

Avrupa Birliği'nin KKTC'ye aktarmış olduğu mali yardımın Kıbrıslı Türklere mi yoksa adaya yerleşmiş olan Türkiye'den giden göçmenlere mi verildiğinin tespit edilemediği kaydedildi. 

Mali yardımların adanın bölünmesine değil, bütünleşmesine katkı sağlaması gerektiğini belirten raportör, adanın kuzeyinde bulunan toprakların % 78'inin Kıbrıslı Rumlara ait olduğunu kaydetti.

27 MİLYON EURO'LUK PROJE
Raporda; yaşanan bu sorunlardan dolayı, 27 milyon Euro'luk deniz suyunu içme suyuna dönüştüme projesinin hayata geçirilemediği de ifade edildi.

Avrupa Birliği'nin adanın kuzeyindeki en büyük yatırım projesinin 100 bin kişinin içme suyunu karşılayabileceği hatırlatıldı ve projenin gerçekleşmemesinin büyük bir kayıp olduğu vurgulandı.

KKTC'ye yapılan mali yardımlara ilişkin rapor, Avrupa Parlamentosu bütçe komisyonunda bu hafta ele alınacak ve gelecek ay genel kurulda oylanacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...