İsrail’de koalisyon görüşmeleri başladı

İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin, koalisyon arayışları çerçevesinde ilk görüşmesini, seçimlerde en çok oyu alan İsrail Başbakanı Netanyahu’nun partisi Likud'un temsilcileriyle gerçekleştirdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 22.03.2015 - 14:09

İsrail’de koalisyon görüşmeleri başladı

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, “Kurulacak hükümetİsrail vatandaşlarının çoğunluğu tarafından seçilmiş olacak ancak vatandaşların tamamının ihtiyaçlarına cevap vermek zorunda” dedi.

Rivlin’in, görüşmelere Siyonist Birlik ile Birleşik Arap Listesi ile devam etmesi bekleniyor. Rivlin daha sonra mecliste bulunan tüm parti temsilcileriyle koalisyon arayışları çerçevesinde istişarede bulunacak.

İsrail kanunlarına göre cumhurbaşkanı, 120 sandalyeli İsrail Meclisi Knesset’ten birisini hükümeti kurmakla görevlendirecek. Rivlin'in hükümeti kurma görevini, salı günkü seçimlerde en çok oyu alan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya vereceği ifade ediliyor.

Hükümet kurmakla görevlendirilen kişinin 42 gün içerisinde koalisyon görüşmelerini neticelendirmesi gerekiyor. Bu kişinin başarısız olması durumunda ise cumhurbaşkanı görevi başka bir milletvekiline verebiliyor. Yeni görevlendirilen kişiye ise koalisyon için 28 gün tanınıyor. İkinci milletvekilinin de başarısız olması halinde meclis salt çoğunluğu, üçüncü bir adayı cumhurbaşkanına önerebiliyor. Bu aşamada başarı sağlanamazsa 90 gün içerisinde yeniden seçimlere gidiliyor.

Hükümeti kurmak için 120 sandalyeli İsrail meclisi Knesset'teki 61 milletvekilinin desteğini almak gerekiyor. İsrail'de 17 Mart'ta gerçekleştirilen erken genel seçimlerde Başbakan Netanyahu'nun liderliğini yaptığı Likud Partisi en fazla oyu almıştı. Likud'un 30 koltuk kazandığı seçimde, İşçi Partisi lideri İzak Herzog ve Hatnuah Partisi lideri Tzipi Livni'nin eş başkanlığındaki merkez solu oluşturan "Siyonist Birlik" 24, seçimden üçüncü çıkan Birleşik Arap Listesi ise 13 koltuk elde etmişti.

Sayfa Yükleniyor...