Koalisyon uçakları Kaddafi'nin uçağına saldırdı

Şafak Yolculuğu operasyonunun dördüncü gününde koalisyon uçakları Bingazi'ye doğru ilerleyen Kaddafi'ye bağlı bir uçağa saldırdı.

Haberler 22.03.2011 - 10:14

Koalisyon uçakları Kaddafi'nin uçağına saldırdı

Libya’ya karşı başlatılan ‘Şafak Yolculuğu’ operasyonunun dördüncü gününde koalisyon güçleri yine Kaddafi'yi havadan hedef alıyor. Reuters haber ajansı öğleden sonra Fransız Rafale uçaklarının havalandığını duyurdu. Fransız yetkililer uçakların keşif amaçlı havalandığını açıkladı.


El Cezire televizyonu da bölgedeki muhabirine dayanarak verdiği haberde koalisyon güçlerine bağlı uçakların, Bingazi'ye doğru yol alan bir Libya askeri uçağına saldırdığını duyurdu. Haberde uçağın düşürülüp düşürülmediği konusunda detaya yer verilmedi.

Öte taraftan koalisyon güçleri ilk kaybını operasyonun üçüncü gününde verdi. İngiliz Daily Telegraph gazetesi Libya'daki muhabirlere dayandırılan haberde ABD'ye ait bir F-15E uçağının düştüğünü duyurdu.

Haberi doğrulayan ABD'nin Afrika Komutanlığı'nın sözcüsü Vince Crawley, uçağın teknik arıza nedeniyle düştüğünü, iki pilotun da kurtarıldığını açıkladı. Uçağın gece düştüğünü belirten Crawley, yer konusunda ise bilgi vermedi.

Kaddafi'nin muhaliflere saldırıları ise devam ediyor. Dünden beri Misrata'da yaşanan çatışmalar ise şiddetleniyor. Kaddafi güçleri dünden beri çatışmaların yaşandığı Misrata kentine bugün tank ateşi eşliğinde yeni vir saldırı başlattı.

Reuters'a telefonla açıklama yapan bir kent sakini, keskin nişancıların da saldırılarda yer aldığını söyleyerek, 4 çocuğun öldüğünü, ölen çocuklardan en büyüğünün 13 yaşında olduğunu ifade etti. Dünden beri devam eden çatışmalarda 40 kişinin öldüğü bildiriliyor.

Libyalılar düşen ABD uçağının etrafını sardı. Libyalılar düşen ABD uçağının etrafını sardı.

El Cezire televizyonu da Kaddafi yanlılarının tank ve ağır silahların eşliğinde Zintan kasabasına saldırdığını duyurdu. Televizyon Kaddafi güçlerinin kasabayı kuşatmaya çalıştığını bildirdi.

Yaşanan çarpışmalarda vurulmuş bir Libya tankı Yaşanan çarpışmalarda vurulmuş bir Libya tankı

MUHALİFLERE SERT UYARI
Bu arada Libya hükümetinden muhaliflere sert bir uyarı geldi. Hükümet sözcüsü, muhalifler hava saldırılarını fırsat bilip Trablus'a ilerlerse cevap vereceklerini açıkladı.

ŞAFAK YOLCULUĞU DEVAM EDİYOR
Koalisyon güçlerinin saldırıları ise sürüyor. Saldırılarda dün gece yine başkent Trablus’u havadan vurdu. Kentin 10 km. doğusundaki Busetta deniz üssü de dün gece vurulan hedefler arasındaydı.Bingazi yakınlarında da Kaddafi güçlerine ait iki hava savunma üssündeki radarlar imha edildi.

Koalisyon güçlerinin savaş uçaklarının, son 24 saatte Libya'ya, 80 saldırı amaçlı uçuş yaptığı ve 12 füze fırlatıldığı açıklandı. Hedefler arasında yine Kaddafi'nin karargahı da vardı. Sığınakta saklanan Kaddafi'nin, saldırıdan etkilenmediği tahmin ediliyor.

Kaddafi yönetimi, koalisyon güçlerinin saldırılarında, 60 kişinin hayatını kaybettiğini, Sirte havaalanı ve limanlara düzenlenen saldırıların da ciddi can kaybına yolaçtığını ileri sürüyor.

Sayfa Yükleniyor...