"ABD öncülüğündeki Koalisyon, 30 bin kişilik sınır güvenlik gücü oluşturmak için Suriye'deki müttefikleriyle çalışıyor". Açıklama, DAEŞ karşıtı Koalisyon güçlerinin Halkla İlişkiler Birimi'nden geldi.

Yeni sınır gücünün ayrıntıları, koalisyonun Reuters Haber Ajansı'nın gönderdiği elektronik postaya yanıt vermesiyle ortaya çıktı.

Reuters'ın koalisyona dayandırdığı haberine göre yeni sınır güvenlik gücü 30 bin kişiden oluşacak. Yaklaşık yarısını yani 15 binini, ana unsuru YPG'den oluşan Suriye Demokratik Güçleri oluşturacak. Diğer yarısı yeni eğitilecek. Yaklaşık 230 kişilik ilk grubun eğitiminin sürdüğü belirtildi.

"Sınır Güvenlik Gücü", ana unsurunu YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin komutasında olacak. Yeni güç, kuzeyde Türkiye sınırına, güneydoğuda Irak sınırına ve Fırat Nehri Vadisi'ne konuşlandırılacak. Fırat Nehri, fiilen, Suriye Demokratik Güçleri ile Suriye ordusu arasındaki sınırı oluşturuyor.

Gücün etnik bileşenleri, görev yaptıkları bölgeye göre değişecek. Koalisyonun açıklamasına göre Suriye'nin kuzeyindeki bölgelerde Kürtler ağırlıkta olacak. Araplar daha çok Fırat Nehri Vadisi'nde görev yapacak.

Yeni gücün, kontrol noktaları oluşturarak gelişmiş patlayıcılara karşı operasyonlar yürüteceği belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin halen Suriye'de yaklaşık 2 bin askeri bulunuyor. Şam Yönetimi geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri'ni "yasadışı işgal gücü" olarak nitelemiş, Suriye Demokratik Güçleri için de "hainler" ifadesini kullanmıştı.

Amerikan Yönetimi ise DAEŞ'in yenildiği kesinleşene, istikrar çabaları süreklilik kazanana ve barış görüşmelerinde anlamlı bir ilerleme sağlanana kadar Suriye'den ayrılmayacağını açıklamıştı.