‘Koalisyonun hava saldırısında 40 sivil öldü’

Koalisyon güçlerinin gerçekleştirdiği hava sahasında sivil bir binanın hedef alındığı ve 40 sivilin hayatını kaybettiği iddia edildi.

31.03.2011 - 14:16

‘Koalisyonun hava saldırısında 40 sivil öldü’

Vatikan’ın Trablus'taki en üst yetkilisi Giovanni Innocenzo Martinelli, koalisyon güçlerinin düzenlediği hava saldırısında en az 40 sivilin hayatını kaybettiğini ileri sürdü.

Vatikan’ın haber ajansı Fides’e konuşan Martinelli, hava saldırısında Buslim mahallesindeki sivil bir binanın çöktüğünü ve 40 kişinin öldüğünü belirtti.

Libyalı yetkililer de Trablus’ta bulunan yabancı gazetecileri bombalanan binanın bulunduğu bölgeye götürdü. Ancak haber ajansları sivil ölümleri henüz doğrulamadı.

NATO: ARAŞTIRIYORUZ
Konuyla ilgili NATO’dan da bir açıklama geldi. Açıklamada sivil ölümleriyle ilgili haberlerin araştırıldığı ancak bu haberleri doğrulayacak bilgilere henüz ulaşılamadığı belirtildi.

Açıklamada “eğer böyle bir şey gerçekleşmişse bunun tespit edilmesi için yapabileceğimiz ne varsa yerine getireceğiz” denildi.

MİSRATA YİNE ATEŞ ALTINDA
Kaddafi’ye bağlı güçlerin karşı saldırısı ise devam ediyor. Kaddafi’nin hedefinde yine Misrata var.

Muhaliflerin bir sözcüsü Reuters'a telefonla yaptığı açıklamada, "Topçu bombardımanı bu sabah yeniden başladı ve halen devam ediyor. Kaddafi yanlısı askeri birlikler kente giremedi, ancak onu kuşatma altına alıyorlar" dedi. Dünkü bombardımanda evleri isabet alan 20 sivilin öldüğünü de belirten sözcü, "Çok sayıda kişi yaralandı. Misrata'da katliam yapılıyor" diye konuştu.

Kaddafi güçleri, başlattıkları karşı saldırıda dün Ras Lanuf ve Brega kentlerini ele geçirmişti.

KADDAFİ SONUNA KADAR KALACAK
Dün Uganda istediği takdirde Kaddafi’yi kabul edebileceğini açıklamıştı. Bu açıklamaya rağmen Libya hükümet sözcüsü Musa İbrahim, "Hepimiz buradayız. Sonuna kadar da burada kalacağız. Bu bizim ülkemiz. Her cephede güçlüyüz" diye konuştu.

Sözcü, Dışişleri Bakanı Musa Kussa'nın istifasına ilişkin haberlerle ilgili olarak ise rejimin "bireylere bağımlı olmadığını" belirtti. İbrahim, "Bu, tüm ulusun mücadelesi. Hangi safta olurlarsa olsunlar

bireylere veya yetkililere bağlı değil" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...