'Köln Kardinali yanlış yaptı'

Almanya'da bir Kardinal'in Müslümanlarla ilgili sözlerine, bu ülkede bulunan Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler tepki gösterdi.

02.02.2014 - 23:34

'Köln Kardinali yanlış yaptı'

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Almanya gezisi kapsamında Köln Katedrali'ni ziyaret etti.

İşler burada, Köln Kardinali Joachim Meisner'in Müslümanlara yönelik sözleriyle ilgili değerlendirmede bulundu.

Kardinal Meisner, grup temsilcilerine yaptığı konuşmada, muhafazakar görüşleriyle bilinen 'Neocatechumenal Way' isimli Katolik grubuna hitaben, "Sizden bir aile, üç Müslüman aileye denk geliyor" ifadesini kullanmıştı.

Başbakan Yardımcısı İşler'in bu sözlere tepkisi şöyle oldu:
"Kardinal'in söylemiş olduğu sözler bana da iletildi. Hakikaten talihsiz bir söz ve yanlış bir açıklama olarak değerlendiriyorum. Hiçbir insanın başka bir insandan üstünlüğü yoktur. Ne siyahın beyaza üstünlüğü ne de Arap'ın Acem'e üstünlüğü söz konusudur. Biz böyle inanıyoruz, bütün insanları eşit görüyoruz ve dinde zorlama olmadığına inanıyoruz. İnanç hürriyeti olduğuna inanıyoruz.

Yaratıcı olan yüce Rabbimiz kimseye şu inancı, bu inancı benimsemek dayatmasında bulunmuyor. Kuran-ı Kerim'i okuduğunuzda bunu görürsünüz. Ancak insanı hür iradesiyle baş başa bırakıyor eğer yanlış yaparsan cehennem diyor, doğru yaparsan, bana inanırsan, ahirete inanırsan o zaman da cennet diyor. Dolayısıyla yapılan bu açıklamayı, talihsizlik olarak görüyorum. Sanırım bu olay burada toplumda bir rahatsızlık oluşturdu."

Öte yandan İşler, Katedral'de kendisine eşlik eden rehberin anlattığı bir olaya dikkat çekti.

İşler, "Rehberin anlatımıyla dikkatlerimi çeken bir husus var. Buraya gelen Müslümanlar başta Tükler olmak üzere bayram namazı kılmak istediklerinde kendilerine müracaat ettiklerinde 1964 yılında kilisenin belli bir kısmındaki sıralar kaldırılarak bayram namazı kılınması için orası hazırlanmış" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...