İlişkili Haberler

FARC ile görüşme olasılığını RCN Radio kanalına değerlendiren Başbakan Santos, "Bu aşamada barış görüşmelerini hızlandırmak veya sonlandırmak amacıyla "Timochenko"lakaplı FARC'ın lideri Rodrigo Londono Echeverri ile bir araya gelmemde sorun görmüyorum" ifadesini kullandı.

Bir an önce sorunu neticelendirmeyi istediğini belirten Santos, "Bunun için her ne koşul altında olursa olsun kendisiyle bir araya gelmeye hazırım" diye konuştu.

Timochenko'nun artık Küba'da olmadığını ancak nerede olduğunu bilmediğini belirten Santos, gelinen noktada yeri belirlenmesi durumunda dahi Timochenko'ya karşı saldırı düzenlenme emrini vermeyi düşünmediğini dile getirdi.

FARC'dan 8 Temmuz'da yapılan açıklamada, örgütün 20 Temmuz itibarıyla tüm saldırılarını durduracağı ve tek taraflı ateşkesin bir ay süreceği belirtilmişti.

Devlet Başkanı Santos 13 Temmuz'da "W Radio" kanalında yaptığı konuşmada, Antioquia iline bağlı Briceno ilçesinde yer alan El Orejon bölgesindeki mayın tarlalarını temizlemek amacıyla FARC'ın 36. Cephesi üyesi 3 militan ile 48 mayın imha uzmanı askeri personelin çalışmalarına başladığını kaydetmişti.