Kolombiya ve FARC yeni barış anlaşması imzalayacak

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos yarın FARC gerillalarıyla yeni bir barış anlaşması imzalanacağını duyurdu. İmzalanacak yeni anlaşmanın referanduma götürülmeyeceği belirtildi.

NTV Haber 23.11.2016 - 10:33 | Son Güncelleme : 23.11.2016 - 10:40

Kolombiya ve FARC yeni barış anlaşması imzalayacak
Arşiv

Devlet Başkanı Santos anlaşmanın ülkenin başkenti Bogota'da imzalanacağını ve imzalandıktan sonra onay için Kongre'ye gönderileceğini söyledi. Santos anlaşma için yeni bir referandum yapmanın halkı bölebileceğini ve ateşkesi tehlikeye atabilceğini vurguladı. Yapılacak yeni anlaşmaya ülkenin eski başkanı Alvaro Uribe şiddetle karşı çıkıyordu. 

FARC'ın komutanlarından Pablo Catatumbo Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Uribe kötü bir yönetimin sergileyerek Kolombiya'da sekiz yıl boyunca kan akmasına neden oldu ve asla barışı istemedi. FARC'ı yenmek istiyordu ama beceremedi" ifadelerini kullandı.

Yeni anlaşma metninde bir öncekine göre 50'den fazla değişiklik yapıldığı belirtildi. Ülkede FARC ile hükümet arasında yeni bir anlaşmanın imzalanmaması durumunda ateşkesin etkinliğini kaybedeceğinden korkuluyordu. 17 Kasım tarihinde ülkenin Bolivar bölgesinde FARC gerillaları ve ordu güçleri arasında çatışma çıkmış, 2 gerilla ölmüştü. 

Kolombiya ordusu çatışmanın ateşkes metninde belirlenen toplanma alanının dışında olduğunu söylemişti. FARC bu ifadeleri doğrulamış ancak üyelerinin toplanma alanına doğru hareket ettiğini açıklamıştı. 

Kolombiya hükümeti ve FARC gerillaları 220 bin insanın ölümüne neden olan 52 yıllık iç savaşı bitirmek için anlaşma imzalamış, ancak anlaşma 2 Ekim'deki referandumda reddedilmişti. 

Sayfa Yükleniyor...