NTV

Kolombiya'da FARC'la "çocuk savaşçı" anlaşması

Anadolu Ajansı

Dünya

Kolombiya'daki barış sürecinde önemli bir eşik daha aşıldı. Hükümet ile FARC, örgüt kamplarında tutulan 15 yaşın altındaki "çocuk savaşçılar"ın serbest bırakılması konusunda anlaştı.

İlişkili Haberler

Kolombiya hükümeti ve Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri FARC, örgüt kamplarında yaşayan çocukların sivil hayata geri kazandırılmaları konusunda anlaşmaya vardı.

Küba'nın başkenti Havana'da yapılan barış müzakerelerini yürüten yetkililer, FARC kamplarında tutulan 15 yaşından küçük çocukların serbest bırakılmasına karar verildiğini belirtti.

İsyancıların müzakere heyeti başkanı geçtiğimiz yıl Kolombiya basınına yaptığı açıklamada, FARC militanları arasında 15 yaşından küçük 13 çocuk olduğunu söylemişti.

220 BİN ÖLÜ

FARC'ın Kolombiya'da 1964'te başlattığı silahlı eylemlerde 220 bin kişi yaşamını yitirdi, 5 milyon kişi yerlerinden oldu.

FARC ile hükümet arasındaki barış görüşmeleri Kasım 2012'de Küba'nın başkenti Havana'da başladı.

Üç yıldan fazla süren görüşmelerde, savaş mağdurlarına tazminat ödenmesini de içeren anlaşma imzalanmış "mağdurların hakları, arazi hakları, isyancıların siyasi katılımı ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele" olmak üzere dört ana unsurda uzlaşmaya varılmıştı.

HERKES İÇİN AF 

Nihai barış anlaşması en ağır suçları işleyenler dahil herkes için af çıkarılmasını öngörüyor.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos geçtiğimiz eylül ayında FARC ile yürütülen barış görüşmelerinde nihai anlaşmanın imzalanması için karara varıldığını ve bunun 6 ay içinde sonuçlanacağını açıklamıştı.

ETİKETLER