Kolombiya’da hükümet ile FARC arasında af anlaşması

Kolombiya Meclisi, barış görüşmeleri kapsamında ülkenin on yıllardır süren iç savaşında küçük suçlardan yargılanan FARC gerillalarına af getiren yasayı onayladı.

Haberler - ntv.com.tr 29.12.2016 - 01:58

Kolombiya’da hükümet ile FARC arasında af anlaşması

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, kararı hükümet ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında gerçekleştirilen barış anlaşmasının sağlamlaştırılmasına yönelik ilk adım olarak tanımladı.

Af, FARC'la yapılan orjinal anlaşmanın halk oylamasıyla reddedilmesinden sonra kabul edilen gözden geçirilmiş barış anlaşması kapsamında gerçekleşecek.

Kolombiya’da yaşanan iç savaş 260 bin kişinin hayatını kaybetmesine, milyonlarca kişinin ise yerinden edilmesine sebep olmuştu.

Yasalar, ülkenin en büyük isyancı grubu olan FARC’ın üyeleri ve bazı askerler için özgürlük imkanı sunacak. Fakat her iki durumda da söz konusu kişilerin küçük suçlardan yargılanıyor olmaları gerekiyor.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ve FARC lideri Rodrigo Londono
Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ve FARC lideri Rodrigo Londono

Barış anlaşmasının orjinal metni 2 Ekim’de gerçekleştirilen halk referandumuyla reddedilmişti. Referandum sonrasında hükümet ve FARC arasında yeni bir anlaşma metni geliştirildi. Gözden geçirilmiş barış anlaşması 1 Aralık'ta meclis tarafından onaylandı. Anlaşma referanduma sunulmayacak.

Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, müzakerelerdeki rolü dolayısıyla Nobel Barış Ödülü’nü kazanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...