Komisyonun amacı 'yol göstermek'

BM bünyesinde kurulacak Mavi Marmara komisyonunun, İsrail ve Türkiye'nin ulusal soruşturmalarını inceleyeceği ve bu tür olayların bir daha yaşanmaması için yol gösterici olacağı belirtildi.

02.08.2010 - 21:39

Komisyonun amacı 'yol göstermek'

Gazze'ye yardım filosuna İsrail saldırısı ile ilgili BM bünyesinde kurulacak uluslararası soruşturma kuruluyla ilgili, ABD tarafından açıklama geldi.


ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Susan E. Rice'ın yaptığı ve ABD'nin Ankara Büyükelçiliği tarafından da yayımlanan açıklamada, komisyonun içeriğine dair şunlar kaydedildi:

— Hem İsrail, hem de Türkiye tarafından desteklenen Kurul, her iki ülke hükümetlerinin ulusal soruşturmalarına ilişkin raporlarını alarak inceleyecek ve bu tür olaylardan gelecekte nasıl kaçınılabileceğine ilişkin önerilerini oluşturacak.

— Bu kurul, ulusal soruşturmaların üzerinde olmayacak. Ulusal soruşturmaları tamamlayıcı olacak, İsrail ve Türkiye'nin, kendi yaptıkları ulusal soruşturmaların sonuçlarını uluslararası topluma sunabilmeleri için bir fırsat oluşturacak.

— Kurul geleceğe, bu tür olayların tekrarlanmasının önlenmesine odaklanacak.

— Kurul'un çalışmaları, 31 Mayıs'taki olayın incelenmesinde uluslararası toplum için yol gösterici olacak, uluslararası soruşturmaya duyulan ihtiyacı giderecek.

TARAFLARA TEŞEKKÜR EDİLDİ
ABD tarafının açıklamasında, "Her iki ülke hükümetine de yapıcı tutum içerisinde olmalarından ve gösterdikleri işbirliğinden ötürü, BM Genel Sekreterine de liderlik ve kararlılık göstermesinden ötürü teşekkür ediyoruz" denildi.

ABD'nin, Kurul'un şeffaf ve güvenilir bir çalışma yürüteceğinden emin olduğunun belirtildiği açıklamada, eski Yeni Zelanda Başbakanı Geoffrey Palmer'ın başkan olarak, Kolombiya devlet başkanlığından ayrılacak olan Alvaro Uribe'nin başkan yardımcısı olarak atanmasının memnuniyetle karşılandığı da kaydedildi.

Açıklamada, "İsrail ve Türkiye'nin üye atamasını da sabırsızlıkla bekliyoruz" denildi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...