Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Yunanistan'a yaptığı günübirlik ziyaret, yoğun protesto gösterilerine neden oldu.

İlişkili Haberler


Atina'da Yunan hükümetinin AB ve IMF direktifiyle aldığı kemer sıkma politikalarına tepkili onbinlerce kişi, Merkel'i protesto etti.

Sintagma Meydanı'nda yoğunlaşan gösterilerde polisle göstericiler arasında çatışma çıktı.

Polis; taş, sopa ve motolofkokteylleriyle saldıran eylemcilere, ses ve gaz bombalarıın yanı sıra göz yaşartıcı gazla karşılık verdi.

Merkel'in ziyareti dolayısıyla sıkı güvenlik önlemleri alınmasına ve gösteri yasağına rağmen, 40 bin kişi parlamento binası önünde toplanarak eylem yaparken, bazı eylemcilerin çırılçıplak olması dikkati çekti.

Çıkan olaylarda 100'e yakın kişi gözaltına alındı.

ANONYMOUS'DEN 'MERKEL' SALDIRISI
Uluslararası internet korsanı grubu "Anonymous" de, Yunanistan'da bazı hükümet kurumlarının internet sitelerine saldırı düzenleyerek Merkel'in Atina ziyaretini protesto etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ziyareti öncesi dün gece başta Kamu Güvenliği Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile Yunan polisine ait internet sitelerine düzenlenen saldırı nedeniyle bu kurumların siteleri bir süre erişime kapandı.

Saldırının sorumluluğunu üstlenen Anonymous, Twitter ve YouTube'a yüklediği video aracılığıyla hükümetin Merkel'in ziyareti dolayısıyla aldığı yoğun güvenlik önlemlerini eleştirdi.

ALMAN LİDER MERKEL KARŞITI GÖSTERİDE
Almanya'da ise, Sol Parti lideri Bernd Riexinger'in Atina'ya giderek Merkel karşıtı gösteriye katılması tartışmalara neden oldu.

Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Alexis Tsipras'la birlikte Atina'daki Merkel karşıtı gösteriye katılan Sol Parti lideri Bernd Riexinger, Yunanistan'da uygulanan kemer sıkma programını eleştiren bir de konuşma yaptı.