Kongo'da 5 maden işçisi kaçırıldı

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde silahlı kişiler, altın madeninde çalışan 5 işçiyi kaçırdı.

Anadolu Ajansı 02.03.2017 - 17:12

kongo altın maden.jpg

Yerel yetkililer, ülkenin doğusundaki Namoya maden ocağında çalışan biri Fransız, biri Tanzanyalı 5 kişinin silahlı kişilerce kaçırıldığını duyurdu. Yetkililer, olayın faillerinin Mai Mai silahlı grubu üyesi olabileceğini bildirdi.

Maden ocağını işleten Banro altın şirketi daha önce de benzer bir saldırıyla karşı karşıya kalmıştı. Silahlı kişiler, geçen ay söz konusu şirketin işlettiği Twangiza maden ocağını hedef almış, saldırıda 3'ü polis 4 kişi ölmüştü.

Kanada menşeli Banro, ülkenin doğusundaki altın madenlerini işleten önemli şirketler arasında yer alıyor.

Ülkenin doğusu yaklaşık 20 yıldır, doğal kaynakların kontrolünü sağlamaya çalışan silahlı grupların saldırılarına ve etnik grupların çatışmalarına sahne oluyor.

Bağımsız araştırma enstitüsü Uluslararası Barış Bilgi Servisinin aralıkta hazırladığı rapora göre, ülkenin doğusundaki maden ocaklarının yüzde 56'sı silahlı grupların kontrolü altında.

Ülkenin doğusunda 1960'lı yıllarda siyasi ideolojilerini savunma amacıyla kurulan Mai Mai, daha sonra bu hedeflerinden uzaklaşarak, hırsızlık, cinayet ve kaçakçılık gibi suçlarla anılmaya başlandı.

Sayfa Yükleniyor...