Kuzey Kore ile gerginliğin tırmandığı bir dönemde düzenlenen tatbikatın 5 gün süreceğini belirten resmi kaynaklar, tatbikatın Sarı Deniz'de her iki devlet tarafından da hak iddia edilen adalar dahil 29 farklı noktadan başladığını kaydetti.

Tatbikat Güney Kore'nin doğu, batı ve güney sahillerinde yapılacak, Kuzey Kore ile sınır anlaşmazlığına neden olan bölge ise hariç tutulacak. Ancak Kuzey Kore yine de bu tatbikatı provokatif bir eylem olarak niteledi.

Güney Kore, bu bölgedeki 5 adaya asker ve silah götürerek savunmasını güçlendirmişti. Kuzey Kore de egemenliği altındaki bölgenin ihlal edildiği gerekçesiyle, 23 Kasımda bu adalardan biri olan Yeonpyeong'u bombalamış, 4 Güney Koreli asker hayatını kaybetmişti.

Bu olayın ardından göreve gelen Güney Kore Savunma Bakanı, Kuzey Kore yine sivilleri hedef alırsa hava saldırısı ile karşılık vereceklerini açıkladı.

ABD VE ÇİN KAYGILI
Bölgede gerginlik tatbikat nedeniyle bir kez daha tırmanırken Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama ve Çin Devlet Başkanı Hu Jintao konuyu telefonda görüştü. Hu Jintao Kore Yarımadası'ndaki durumun dikkatli bir şekilde yönetilmezse kontrolden çıkabileceği uyarısında bulundu.

Başkan Obama ise Çin'in Kuzey Kore'ye, provokasyonlarının kabul edilemez olduğu yönünde güçlü bir mesaj vermesi gerektiğini söyledi. Amerika Birleşik Devletleri konuyu bugün Japonya ve Güney Kore ile de değerlendirecek.

Üç ülke de, Pekin'in, Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetlerine son vermeye yönelik altılı görüşmelerin tekrar başlaması yönündeki çağrılarına şimdiye kadar olumsuz yanıt verdi. Washington, Seul ve Tokyo, Kuzey Kore nükleer silahsızlanma konusunda ciddi olduğunu göstermeden müzakerelerin tekrar başlamasına karşı çıkıyor.

Kuzey Kore 1953'te Kore Savaşı'ndan sonra Birleşmiş Milletler tarafından çizilen sınır çizgisini tanımıyor.