Koreli kadın polisin sırrı

"Düşman kardeş"i Güney Kore'yi savaşla tehdit eden Kuzey Kore bugünlerde 22 yaşındaki bir kadın trafik polisinin ağlama görüntüsüyle gündemde. Ülkenin en büyük madalyasıyla onurlandırılan Ri Kyong-sim'in Kim Jong-un'u bir suikasten son anda kurtardığı iddia ediliyor.

Haberler 10.05.2013 - 13:04

Koreli kadın polisin sırrı

Kuzey Kore devlet televizyonu "Cumhuriyet Kahramanı" ilan edilen trafik polisinin ağladığı görüntüleri verdi ancak bu madalyayı hak etmesi konusunda bir açıklama yapmadı.

"Düşman kardeş" Güney Kore basınında yer alan haberler, hıçkırarak ağlayan 22 yaşındaki trafik polisinin, ülkenin en büyük madalyasıyla onurlandırılması konusunda önemli bir iddia ortaya attı. İddiaya göre, trafik polisi Ri Kyong-sim, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u bir suikast girişiminden son anda kurtardı.

'SUİKAST GİRİŞİMİ'
Güney Kore gazetesi Joong Ang Ilbo geçtiğimiz aylarda yayımladığı bir haberde, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un, geçtiğimiz Kasım ayında ülkenin önemli generallerinden Kim Jong-Col yanlısı bir grup tarafından öldürülmeye çalışıldığını yazmıştı. Kaza süsü verilen suikast girişiminin trafik polisi Ri Kyong-sim tarafından önlendiği ileri sürüldü.

'YANAN POSTERİ KURTARDI'
Diğer bir iddia ise, 22 yaşındaki trafik polisi Ri Kyong-sim'in "Cumhuriyet Kahramanı" ilan edilmesinde, Kim Jong-un'un bir propaganda posterini yanmaktan kurtarmasının etkili olduğunu belirtildi.

Amerikan Washington Times gazetesi, "Kim Jong-un'un posterini yanmaktan kurtarma" teorisinin daha inandırıcı olduğunu yazdı. Gazeteye göre, Kuzey Kore lideri Kim'in yanan posterini söndüren trafik polisinin kahraman ilan edilmesi, orta sınıf gözünde devrimi meşrulaştırdığı ve garantiye aldığı için rejimin daha çok işine yarıyor.

KİM TÖRENDE YOKTU
Trafik polisi Ri Kyong-sim'in ödülünü aldığı törene Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ise katılmadı.

Sayfa Yükleniyor...