Korsanlar kontrol edilemiyor

Merkezi Malezya’da bulunan Uluslararası Denizcilik Bürosu, Somalili korsanların kontrol edilemez hale geldiğini bildirdi. Aden Körfezi’nde deniz ticaretine izin vermeyen korsanlar 2 gemi daha kaçırdı.

Haberler 20.12.2008 - 14:21

Korsanlar kontrol edilemiyor

Merkezi Malezya’da bulunan Uluslararası Denizcilik Bürosu’nun (BMI), Korsanları İzleme Merkezi Müdürü Noel Choong, yaptığı açıklamada Somalili korsanların artık kontrol edilemediğini belirtti ve “Son haftalarda izlenen durum, bölgedeki güvenliğin artırılmasına rağmen, şiddet eylemleri ve gemi kaçırma olaylarının anormal biçimde yükseldiğini göstermektedir.” ifadesini kullandı.

Korsanlar için risklerin azlığı, onları caydırmaya yönelik önlemlerin olmayışı gibi nedenlerle saldırıların süreceğini belirten Choong, “Durum şimdiden kontrol edilemez halde. ABD ve uluslararası toplum bu tehdidi sonlandırmalı” dedi.

BMI’ye göre, ocak ayından beri Somali açıklarında ve Aden Körfezi’nde aralarında Türk gemilerinin de bulunduğu 94 gemiye saldırıldı. Şu anda 17 kadar gemi, 250 mürettebatla hala korsanların elinde bulunuyor.

İKİ GEMİ DAHA KAÇIRILDI
Doğu Afrika Gemiciler Birliği Programı’ndan yapılan bir açıklamada ise, Somalili korsanların, tüm uluslararası çabalara rağmen bir Yunan gemisini kaçırdıklarını açıkladı.

Merkezi Mombasa’da bulunan programın koordinatörü Andrew Mwangura, korsanların gemi kaçırarak dünyaya, “istedikleri herşeyi yapabilecekleri, akla gelmeyen her şeyi düşünebilecekleri” mesajını verdiklerini söyledi.

Mwangura, Yunan gemisinde 23 veya 25 kişilik mürettebat bulunduğunu belirtti, daha fazla bilgi vermedi.

Uluslararası Denizcilik Bürosu’ndan yapılan açıklamada da, 16 kişilik mürettebatı bulunan bir balıkçı teknesinin Somali açıklarında kaçırıldığı bildirildi.

Açıklamada, korsanların sürat motorlarıyla kovaladığı tekneden pazartesi günü yardım çağrısı alındığı, irtibatın daha sonra kesildiği belirtildi.

Bu gemilerden önce 2 milyon varil petrol taşıyan bir Suudi tankeri kaçıran Somalili korsanlar, ellerindeki gemi ve rehineleri, ülkenin kuzeyindeki Eyl kasabası yakınlarında tutuyor.


Sayfa Yükleniyor...