Kosova resmen tam bağımsız

Kosova'da 4,5 yıldır görev yapan Uluslararası Yönlendirme Grubu'nun bugün Viyana'da yapılan son toplantısında, Kosova'nın koşulsuz tam bağımsızlığı resmen ilan edildi.

02.07.2012 - 16:52

Kosova resmen tam bağımsız

Avusturya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger'in ev sahipliğinde Viyana'da gerçekleşen toplantıda, Uluslararası Yönlendirme Grubu'nun bu yıl Eylül ayında Kosova'daki faaliyetlerine son vereceği bildirildi.

Toplantının ardından Bakan Spindelegger, Uluslararası Sivil Temsilci Pieter Feith ve Kosova Başbakanı Haşim Taçi, ortak basın toplantısıyla 'Kosova'nın tam bağımsızlık kararını' ilan etti.

Spindelegger, tam bağımsızlığın kesinleşmesinin ardından Kosova'nın Avrupa Birliği'ne tam üyeliği ve yurttaşlarının AB ülkelerine vizesiz seyahat etmelerini gerçekleştirmek için her türlü yardımı yapacaklarını söyledi.

Uluslararası Sivil Temsilci Pieter Feith, ülkede görev yaptıkları 4,5 yıl içinde mevcut hükümete anayasal reformların yapılması ve demokratik kurumların oluşması için yardımcı olduklarını belirterek, Kosova'nın bundan böyle etnik çoğulculuğun olduğu, bağımsız, demokratik bir Avrupa ülkesi olarak yaşamını sürdüreceğini söyledi.

Uluslararası Yönlendirme Grubu bürolarını, Eylül ayından itibaren kapatacaklarını bildiren Feith; mevcut hükümete bir süre daha özelleştirme ve anayasal reformlar konusunda yardımcı olacak elemanların ise Kosova'daki görevlerini sürdüreceğini kaydetti.

Feith bir soru üzerine, ülkenin iç ve dış güvenliğinden sorumlu olan AB ve NATO güvenlik güçlerinin ise görevlerin devam edeceğini bildirdi.

YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI
Kosova Başbakanı Haşim Taçi, ülkesinin tam bağımsızlığının resmen ilan edildiği bu günü, 'tarihi bir gün olarak' adlandırdı ve toplantıya ev sahipliği yapan Avusturya ile Uluslararası Yönlendirme Grubu üyesi ülkelere teşekkür etti.

Kosova için 'yeni bir dönemin başladığını' belirten Taçi, Kosova'nın bundan sonra da Avrupa'nın demokratik ve tam bağımsız bir üyesi olarak yaşamını sürdürmesi için çalışacaklarını kaydetti.

Bir soru üzerine ülkenin kuzeyindeki Sırp azınlığın Kosova halkıyla entegre olduğunu belirten Taçi, Kosova mahalli yönetimi ile Sırp azınlığın temsilcileri arasındaki görüşmelerin devam ettiğini, kendisinin de Sırp azınlığın seçimle iş başına gelen tüm mahalli temsilcileriyle görüşmeye hazır olduğunu kaydetti.

Kosova'da 4,5 yıldan bu yana görev yapan Uluslararası Yönlendirme Grubu'nda; ABD, Türkiye ve bazı AB ülkelerinin temsilcileri görev yapıyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...