Kosova'da ilk Türk Başkonsolosu göreve başlıyor

Kosova'da ilk başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti açıyor. Türkiye'nin Priştine Büyükelçiliği, Prizren Başkonsolosluğuna atanan Başkonsolos Selen Evcit yarın göreve başlıyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 31.08.2015 - 21:27

Kosova'da ilk Türk Başkonsolosu göreve başlıyor

Kosova ile Türkiye arasında yakın akrabalık ilişkileri ve kültürel temas resmi iş ve işlemlerin de artmasına neden oluyor. Bu ilişkilerin hem kolaylaşması hem de pekişmesi amacıyla Ankara yönetimi, Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren'de başkonsolosluğunu yarın hizmete sokuyor. Bağımsızlığını 2008 yılında ilan eden Kosova'da ilk Başkonsolosluk binasını Türkiye Cumhuriyeti Kosovalı Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren bölgesinde açtı. Kosova'nın başkenti Priştine'deki Büyükelçilik hizmeti dışında Türkiye Cumhuriyeti Kosovalı Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren'de Başkonsolosluk çalışmalarına yarın (1 Eylül) başlıyor.

Başkonsolosluk görevine Selen Evcit atandı. İlk açıklamasını yapan Başkonsolos Evcit, Kosova'nın ilk Başkonsolosu olmaktan gurur duyduğunu söyledi. Başkonsolosluk binası tadilatının bir kaç ay sürmesinden dolayı geçici olarak başka bir yerde hizmet vereceklerini söyleyen Evcit “2016'nın başlarında yeni Başkonsolosluğumuzla hizmete gireceğiz. Kosova'nın güneyindeki 6 bölgede Türk vatandaşlarının ve soydaşlarımızın en yoğun yaşadığı bölgelerde hizmetlerimize devam edeceğiz. Bugüne kadar Büyükelçiliğimizin Başkonsolosluk şubesinin yaptığı faaliyetlerin tamamı Kosova'nın güneyinde yaşayan vatandaşlar için bizim Başkonsolosluğumuza taşınacak. Dolayısıyla nüfus işleri, vatandaşlık işleri, askerlik işleri gibi daha önce Priştine'de yapılan her türlü Başkonsolosluk faaliyetini Prizren'de de gerçekleştirebileceğiz” ifadelerini kullandı. Geçtiğimiz Nisan ayında Kosova'yı ziyaret eden aslen kendi de Prizren asıllı olan Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Kosova’da uzun yıllar Büyükelçilik olarak görev yaptıklarını söylemiş ve Kosovalı Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren'de Başkonsolosluk binasını açacaklarını söylemişti. Prizren’in Türkiye Cumhuriyeti açısından geçmişe dayanan tarihi bir öneme sahip olmasından dolayı Kosova'da ilk Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti açmış oldu. 17 Şubat 2008 yılında Sırbistan'dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova'yı bugüne kadar aralarında Türkiye Cumhuriyeti'nin olduğu 109 ülke resmi olarak tanımış oldu. Bu çerçevede Kosova'da ilk Başkonsolosluk binasını Türkiye Cumhuriyeti açarak bir ilke imza atmış oldu.

Sayfa Yükleniyor...