İlişkili Haberler

Kosova'nın başkenti Priştine'de, Kendin Karar Al (Vetevendosje) Hareketi'nin çağrısı üzerine düzenlenen protestoda polis ile eylemciler arasında yaşanan arbedede göz yaşartıcı gazdan etkilenen 30 kişiye tıbbi müdahalede bulunuldu. Yaşanan arbedede 2'si ağır 22 polis yaralandı. 

Bu arada, eylemcilerin arasında bulunan Priştine Belediye Başkanı Shpend Ahmeti'nin de polis tarafından gözaltına alındığı ancak daha sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

Ülkenin kuzeyindeki Mitrovitsa kenti yakınlarında bulunan "Trepça" firmasına ait madenin kamulaştırılmasını ve Sırp kökenli Topluluklar ve Geri Dönüş Bakanı Aleksandar Yablanoviç'in görevden alınmasını talep eden çok sayıda vatandaş, öğle saatlerinde şehir merkezinde toplandı. 

HÜKÜMET BİNASI ETRAFINDA GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Protestonun başlamasının ardından eylemcilerle polis arasında arbede yaşandı. Kendisine taş ve diğer sert cisimlerle saldıran eylemcilere, polis göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile karşılık verdi.

Yaşanan olayların ardından, protestonun sürdüğü alana çok sayıda ambulans geldi.

Kosova Klinik Merkezi Sözcüsü Shepend Fazliu, yaptığı açıklamada, çıkan olaylarda 30 kişiye tıbbi müdahalede bulunulduğunu söyledi. Fazliu, yetkililerden tıbbi müdahale talebinde bulunanların kaçının polis kaçının sivil olduğu konusunda herhangi bir açıklama yapmadı.

Kosova polisi, özellikle cumartesi günü düzenlenen eylemde camları kırılan hükümet binası etrafından geniş güvenlik önlemleri aldı.

Kosova'nın Geleceği İçin İttifak Partisi ve Kosova İnisiyatifi de protestoya destek olurken, cumartesi günü düzenlenen protestoların organizatörlerinden olan bazı sivil toplum kuruluşları, cumartesi günkü eylemde kamu malına zarar verildiği ve polisle eylemciler arasında arbede yaşandığı için desteklememe kararı aldı.

Priştine'de cumartesi günü düzenlenen protestoda da arbede yaşanmış, çıkan olaylarda 19'u polis 23 kişi yaralanmıştı.