Kosova Kurtuluş Ordusu'nun komutanlığını da yapan eski Başbakan Ramuş Haradinay, 1998 yılındaki Kosova Savaşı sırasında Sırplara işkence yapmakla suçlanıyordu. Ancak Lahey Mahkemesi, 20 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan Haradinay aleyhinde yeterli delil bulunmadığına karar verdi.

Mahkemenin, 43 yaşındaki Ramuş Haradinay'ın serbest bırakılmasına ilişkin kararı, Kosova'da sevinç gösterileriyle karşılandı.

Başkent Priştine'deki Ulusal Tiyatro binası önünde duruşmayı canlı yayından takip eden kalabalık, beraat kararının açıklanmasının ardından zafer çığlıkları atarak birbirine sarıldı.
 
Savaş sırasında Sırp sivillere yönelik suç işlediği iddiasıyla yargılanan Haradinay'ın beraat kararına, Sırbistan ise tepki gösterdi.

LAHEY'E SERT ELEŞTİRİ
İktidardaki Sırp Kalkınma Partisi'nden (SNS) karara ilişkin yapılan açıklamada, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sert eleştiriler yöneltildi. Açıklamada, Sırbistan'ın bir an önce Lahey'le olan mevcut ilişkisine ve müzakerelere son vermesi talep edildi.
 
"Geçtiğimiz günlerde eski Hırvat generallerin serbest bırakılmasının ardından bugünkü bu karar, Lahey'in son 10 gün içerisinde ikinci kez savaş mağdurlarını korkunç bir şekilde küçümsediğini ve yok saydığını göstermiştir" ifadelerinin yer aldığı açıklamada, "Lahey'in bu kararla öldürülen Sırplar için hiç kimsenin suçlu olmadığını onayladığı" savunuldu.
 
Haradinay, 2005 yılında hakkındaki suçlamalar nedeniyle başbakanlık görevinden istifa etmiş ve Lahey'e teslim olmuştu.