"Ben yaklaşık 5 senedir ambargo altındayım ve savaştan bu yana ilk defa Gazze Şeridi'nden dışarı çıkıyorum. Tabii çok karışık duygular içerisindeyim" diyen Başbakan İsmail Haniye, "Arkamda hala İsrail işgali altında yaşayan bir halk var. Ambargonun getirdiği zorluklardan etkileniyorlar. Diplomatik desteğe ihtiyaç var. Aynı zamanda üzerimde direnişimizin gururunu da taşıyorum. Ambargo bizim direnişimizi kıramadı, moralimizi bozamadı. Şu anda dünyada birçok siyasi heyetle birlikte hareket ediyoruz ve herkesle beraber bize uygulanan bu ambargoyu kırmaya çalışıyoruz" dedi

'ABBAS'IN POLİTİK YOLLARI TIKANDI'
El Fetih ile Hamas arasındaki uzlaşmaya da açıklık getiren Haniye sözlerine şöyle devam etti: "Sanırım Ramallah'ta El Fetih'in içindeki birtakım koşullar buna yol açtı. Mahmud Abbas'ın (Muazzin) önündeki politik yolların tıkanması da buna bir sebep olabilir. Tabi Amerika'nın da onlara vermiş olduğu sözleri tutamamış olması veya Arap Baharı'nın getirdiği hareketliliğin de bu süreci hızlandırdığını düşünüyorum. Bu noktada Mısır'ın etkisini ve çağrılarını görmezden gelemeyiz. Ve elbette ki tüm bu gelişmeler Filistin halkınca da takip ediliyor. Sanılanın aksine ambargo Hamas'ın hareketlerinin kısıtlanmasına yol açmadı. Biliyorsunuz ki Hamas Filistinliler tarafından demokratik koşullarda seçilmiş bir hareket ve dolayısıyla kesinlikle onları temsil ediyor."

Türkiye'de her kesimden sıcak bir yaklaşım gördüğünün altını çizen Haniye, Ankara'da AK Parti grup toplantısına katıldığı için çok memnu olduğunu vurguladı.

'ERDOĞAN'LA AMBARGOYU KONUŞTUK'
Halen 1 milyon 750 bin Filistinlini açıkahava hapishanesinde yaşadığını hatırlatan Başbakan Haniye, "İşte Sayın Erdoğan'la konuştuğuınuz en önemli noktalardan biri buydu. Türkiye'nin ambargonun kaldırılması veya hafifletilmesiyle ilgili nasıl bir rolü olur konusu üzerinde konuşuyoruz" şeklinde konuştu.

'TÜRKİYE VE FİLİSTİN AYRILMAZ İKİ ÖĞE'
Röportajının tamamı cuma akşamı saat 22.15'de NTV'de PASAPORT programında yayınlanacak Haniye sözlerine şu cümlelerle son verdi: "Türkiye'deki bu görüşmem sırasında hem halkla hem de siyasetçilerle biraraya geldiğinde anladım ki Türkiye ve Filistin ayrılmaz bir öğe. Türkiye'de herkesin kalbinde Filistin için bir yer var. Farklı siyasi partilerle biraraya gelmeme rağmen hepsinin Filistin konusunda birleştiğini gördüm."

İSMAİL HANİYE'NİN KONUK OLUDUĞU METE ÇUBUKÇU İLE PASAPORT PROGRAMI CUMA GÜNÜ SAAT 22.15 NTV'DE YAYINLANACAK.