Kouchner: Türkiye'nin üyeliğini sorguluyorum

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda kendisini sorgulamaya başladığını söyledi.

20.04.2009 - 12:34

Kouchner: Türkiye'nin üyeliğini sorguluyorumPARİS - Fransa Dışişleri bakanı Bernard Kouchner, son NATO zirvesinde yaşananların ardından Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği konusunda kendisini sorgulamaya başladığını söyledi.

Konu hakkında bir Fransız radyosunun sorularını yanıtlayan Kouchner, ilke olarak Türkiye'nin üyeliğine karşı olmadığını, ancak eskiye oranla bugün kendisini daha çok sorgulamaya başladığını bildirdi.

"Ben Türkiye'yi Avrupa medeniyetiyle bir diğer medeniyet arasında, İslam dünyası ile Avrupa arasında gerekli bir köprü olarak görüyordum, aşağı yukarı hala da öyle görmeye devam ediyorum" ifadelerini kullanan Kouchner, buna rağmen, Türk hükümetinin NATO zirvesindeki tutumunun kendisini derinden incittiğini söyledi.

Kouchner, "Türkiye benim için kadınlara oy hakkını bizden önce kabul eden ve din ile siyaseti ayırmış laik bir ülke. Benim Türkiye'de hoşuma giden bu" şeklinde konuştu.

Fransız bakan, Türk hükümetinin NATO zirvesinde ifade özgürlüğünü "kabaca" söz konusu yapmış olmasından üzüntü duyduğunu da dile getirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...