Köylülerden Karzai'ye azar

ABD'li bir askerin hafta sonu katlettiği 16 Afgan köylünün akrabaları başkent Kabil'de Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'yi ziyaret etti. Bir köylü Karzai'ye, "Ben para değil adalet istiyorum" diyerek bağırdı.

16.03.2012 - 17:24

Köylülerden Karzai'ye azar

Devlet Başkanı Hamid Karzai'ye şikayetlerini belirten, Afgan köylüler katliamı birden fazla kişinin gerçekleştirdiğini belirterek, "Birden çok silahlı kişi vardı" dedi.

Köylülerle sohbet eden Karzai bir itirafta da bulundu. Karzai, ABD'nin katledilen 16 sivilin öldürülmesiyle ilgili olarak Afgan müfettişlerle işbirliği yapmadığını söyledi.

'SABRIMIN SORUNA GELDİM'
Sivilin öldürülmesiyle ilgili gönderdiği heyetin ABD'li yetkililerden beklediği ilgiyi göremediğini de dile getiren Karzai, "Bu konuda sabrımın sonuna geldim" dedi.

ABD'le iyi ilişkiler kurmayı istediğini, ancak bunun giderek zor hale geldiğini vurgulayan Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Washington'un Afgan kültürü ve yasalarına saygı duyması gerektiğini söyledi.

KATLİAMCI ASKER ABD'DE CEZAEVİNE KONULACAK
Geçtiğimiz hafta sonu Kandahar'da 16 köylüyü öldüren asker ise ABD'de bir askeri hapishaneye götürülecek. ABD güvenlik gerekçesiyle katliamcı askeri, Afganistan'dan Kuveyt'teki askeri üssüne götürmüştü.

Üst düzey bir Pentagon yetkilisi, askerin en erken bugün Kansas Fort Leavenworth'daki askeri cezaevine nakledileceğini söyledi. Askere, sivillere karşı düzenlenen saldırı konusunda henüz kesinleşmiş bir suçlama yapılmadı.

Askerin nakledileceği Leavenworth cezaevinin, en üst düzey güvenlik koşullarındaki askeri hapishane olduğu belirtildi.

38 yaşında olduğu belirtilen ABD'li asker, sabaha karşı görev yaptığı üsten çıkarak, Panjwai bölgesinde üsse yaklaşık bir kilometre uzaklıktaki evleri basmış, çoğu çocuk 16 sivili öldürmüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...