Kral Abdullah, Putin’den Suriye krizini çözmesini istedi

Rusya Devlet Başkanı Putin ile Ürdün Kralı 2. Abdullah, Moskova'da bir araya geldi. Kral, Putin'den Suriye krizine çözüm istedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.08.2015 - 06:42

Kral Abdullah, Putin’den Suriye krizini çözmesini istedi

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Kremlin’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmesinde Suriye krizine çözüm bulunmasını istedi.

Suriye krizinin çözümünde ve çatışan tarafların müzakere masasına oturtulmasında Rusya’nın önemine değinen Abdullah, “Biz, Suriye krizine çözüm bulmak zorundayız. Sizin rolünüz ve ülkenizin rolü çok önemli. Barış görüşmeleri için tüm tarafların masaya oturtulmasında hayati öneme sahip" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ürdün Kralı ile ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası sorunları masaya yatırdı.

Moskova’da düzenlenen MAKS 2015 Uluslararası Askeri Havacılık Fuarı'nı hatırlatan Putin, “Biz, sizinle bölgenin sorunları ve ikili ilişkilerimizi görüşme fırsatı bulduğumuz için memnunuz" ifadelerini kullandı.

Moskova, Suriye’de iç çatışmaların başladığı Mart 2011’den bu yana Suriye lideri Beşşar Esed’e desteğini sürdürüyor. Suriye krizine dış müdahaleye karşı çıkan Rusya, Esed’in geleceği ile ilgili kararın Suriye halkı tarafından alınmasını talep ediyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan’la da yaptığı görüşmede Suriye krizini ele aldı. Putin, 26 Ağustos’ta Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi ile de bir araya gelerek Suriye krizi ve Ortadoğu’da yaşanan sorunları görüşecek.

Sayfa Yükleniyor...