Kraliçe’den ‘Kanlı Pazar’ ziyareti

Tarihi İrlanda gezisine devam eden İngiltere Kraliçesi 2’inci Elizabeth 1920'de İrlanda tarihinin ‘ilk kanlı pazarı’ olarak bilinen katliama sahne olan Croke Park’ı ziyaret edecek.

Kraliçe’den ‘Kanlı Pazar’ ziyareti

İngiltere Kraliçesi 2’inci Elizabeth, tarihi İrlanda ziyaretine devam ediyor. Ziyaretinin ikinci gününe İrlanda'nın dünyaca ünlü birası Guinness'in Dublin'deki müzesi ‘Guinness Storehouse’u gezerek başlayan Kraliçe, tahmin edildiği gibi burada kendisine ikram edilen birayı içmedi.


İrlanda Başbakanı Enda Kenny'yi makamında ziyaret eden Kraliçe, 1’inci Dünya Savaşı'nda hayatını kaybeden İrlandalılara adanan İrlanda Savaş Anıtı'na çelenk bıraktı.

Kraliçe 2’inci Elizabeth, İrlanda'ya yaptığı tarihi ziyarette sembolik önem taşıyan noktalardan biri olan Croke Park stadyumuna da bugün gidecek. Kraliçenin Croke Park ziyareti, bu mekanın 1920'de İrlanda tarihinin ‘ilk kanlı pazarı’ olarak bilinen katliama sahne olması açısından anlamlı bulunuyor.

İrlandalı lider Micheal Collins'in talimatıyla 14 İngiliz ajanının öldürülmesine misilleme yapan İngiliz güçleri, 21 Kasım 1920'de, bu stadyumda maç izlemeye gelen kalabalığa ateş açarak 14 kişinin ölümünneden olmuştu.

'İlk Kanlı Pazar'a sahne olan maçın, bugün bir müzede saklanan orjinal bileti. 'İlk Kanlı Pazar'a sahne olan maçın, bugün bir müzede saklanan orjinal bileti.

PROTESTOLAR
Kraliçe'nin İrlanda ziyaretine karşı olan grupların protestolarını şiddet eylemlerine dönüşmesinden endişe eden İrlanda polisi, günler öncesinden koruma altına aldığı ziyaret noktalarında kuş uçurtmuyor.

Dublin kent merkezinde dün 20 kişinin göz altına alındığını bildiren polis, protestocuları ve Kraliçe'yi görmek isteyen meraklı halkı Kraliçe'nin konvoyuna yaklaştırmıyor.

Çoğunluğunu Sinn Feinlilerin oluşturduğu bir grup gösterici, dün, Kraliçe'nin "İrlandalıların özgürlüğü için hayatını feda edenlere" adanan ‘Garden of Remembrance’ı ziyareti sırasında alana yaklaşmak isteyip polis engeliyle karşılaşınca, seslerini havai fişeklerle duyurmaya çalışmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...