İngiltere'yi ziyaret eden Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, 33 işçinin 69 günlük çalışmadan sonra kurtarıldığı madenden getirdiği taşları Kraliçe II. Elizabeth ile Başbakan David Cameron'a verdi.

Sebastian Pinera, gazetecilere yaptığı açıklamada, Cameron ile görüşmesinde eğitim, temiz enerji ve ekonomik ilişkilerin başlıca konular arasında bulunduğunu belirtti.

Pinera, San Jose bölgesindeki madenin çökmesinden sonra Şili'nin nasıl değiştiğini ve daha fazla uluslararası saygı kazandığını anlattı.

Kurtarma operasyonunun başarıyla sonuçlanmasından sonra Şili halkının aynı olmadığını, Şili'nin şimdi daha birleşik, daha güçlü, yeni sorunları çözmeye, fakirliği ve az gelişmişliği yenmeye hazır olduğunu kaydetti.

Cameron'ın bürosundan yapılan açıklamaya göre, Cameron, Pinera'ya madenciler için 33 şişe İngiliz birasıyla Daniel Defoe'nun Robinson Crusoe romanının ilk baskılarından birini hediye etti.

Pinera'nın Kraliçe II. Elizabeth ile Buckingham Sarayı'nda bir araya geldiği ve madenden getirdiği taşı armağan ettiği bildirildi.

Şili Devlet Başkanı, İngiltere'nin ardından Fransa ve Almanya'yı ziyaret edecek.