Kraliçe'yi eleştirmesi ülkeyi karıştırdı

İskoçya'da bağımsızlık referandumu sona erdi ama yankıları sürüyor. İngiltere Başbakanı David Cameron kameraların kayıtta olduğunu farketmeden Kraliçe'nin tutumunu eleştirince yeni bir tartışma başladı.

NTV Haber 24.09.2014 - 14:20

Kraliçe'yi eleştirmesi ülkeyi karıştırdı

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın New York eski Belediye Başkanı Michael Bloomberg'le konuşurken kameraların mikrofonlarına yansıyan sözleri tartışma başlattı.

İskoçya'daki referandum sonucuyla ilgili Kraliçe İkinci Elizabeth'le yaptığı telefon konuşmasını şu sözlerle anlattı: "İskoçya'daki referandumdan bağımsızlık kararı çıkmayınca rahatladım ve haber vermek için aradım. Her şey tamam dedim, o da telefonda mırmır etti. Çok mutlu birini duymadım."

Referandumda İskoçya'nın bağımsızlığı için mücadele veren Ulusal Parti lideri Alex Salmond, Cameron'ın Kraliçe hakkında dedikodu yapmaması gerektiğini öğrenemediğini söyledi.

Buckingham Sarayı'ndan ise, konuyla ilgili henüz bir açıklama yok.

Başbakanlık ofisi 10 Numara da sessizliğini koruyor. Referandum öncesi İskoçya'nın bağımısızlığını kazanacağına dair haberlerin Kraliçe'yi endişelendirdiği yönünde iddialar ortaya atılmış, ancak Buckingham Sarayı Kraliçe İkinci Elizabeth'in siyaset üstü olduğunu belirterek, bir açıklama yapmaktan kaçınmıştı.

18 Eylül'deki referandumda İskoç halkının yüzde 55'i bağımsızlığa karşı çıkmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...