İlişkili Haberler

Türkiye'nin "hava sahası ihlali yapan Rusya'ya ait SU-24 tipi savaş uçağı sınırda düşürüldü" açıklamasına Rusya'dan cevap gecikmedi. Kremlin ve Rusya Savunma Bakanlığı tarafından ayrı ayrı açıklamalar yapıldı. 

Rus uçağının Türk F-16'lar tarafından düşürülmesi sonrası Kremlin'den ilk açıklama geldi. Kremlin'in açıklamasında, "Rus uçağın düşürülmesi ciddi bir olay. Sonuç çıkarmak için çok erken" denildi. 

Kremlin adına açıklama yapan sözcü Dimitri Peskov, "Uçağın düşürülmesi ciddi bir olay ancak sonuç çıkarmak için henüz çok erken. Tüm bilgileri elde etmeden birşey söylemek doğru değil" dedi.

"KARADAN AÇILAN ATEŞLE DÜŞÜRÜLDÜ"

Rusya Savuma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, "Uçak karadan açılan ateşle düşürüldü" denildi.

Rus haber ajansı Interfax, Türkiye-Suriye sınırında düşürülen uçakla ilgili Rusya Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına yer verdi.

Rusya Savunma Bakanlığı, "Görünüşe göre karadan açılan ateş sonucu salı günü Suriye'de bir uçağımız düşürüldü" dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında, Rus savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal etmediği ve 6000 metre irtifada olduğu iddia edildi.

Rusya, "Uçağımız Türk hava sahasını ihlal etmedi" açıklaması yaparken, TSK hava sahasını ihlal eden uçağın "radar iz analiz" görüntüsünü yayınladı. 
Rusya, "Uçağımız Türk hava sahasını ihlal etmedi" açıklaması yaparken, TSK hava sahasını ihlal eden uçağın "radar iz analiz" görüntüsünü yayınladı. 

Rus Savunma Bakanlığı açıklamasında şöyle denildi: “Rus uçağı 6000 metre yükseklikte bulunuyordu. Pilotların durumu netleştirilecek. İlk verilere göre pilotlar uçaktan paraşütle atladı. Ayrıca uçak, sadece Suriye toprakları üzerinde uçmaktaydı. Bunu objektif verilerle kanıtlayabiliriz.”

ŞOYGU: TÜRK HAVA SAHASINI İHLAL ETMEDİK

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da, "Türk hava sahasını ihlal etmedik" açıklaması yaptı.

RUS BÜYÜKELÇİLİĞİ: BİLGİMİZ YOK

Rusya'nın Türkiye Büyükelçiliği'nden daha önce yapılan açıklamada, düşen uçakla ilgili bilgileri olmadığı belirtilmişti.

Rus savaş uçağı SU-24 düştükten sonra pilotlar paraşütlerle atladı. 
Rus savaş uçağı SU-24 düştükten sonra pilotlar paraşütlerle atladı. 

RUSYA PİLOTLARI ARIYOR

Uçağın Türkmen bölgesindeki Kızıldağ'da düşmesi sonrası Rusya'ya ait iki askeri helikopter, uçaktan atlayan pilotları ve enkazı bulmak için uçuş gerçekleştirdi. 

RUSYA HAVA OPERASYONLARI DÜZENLİYOR

Rusya eylül ayından bu yana Suriye'de hava operasyonları düzenliyor. Suriye'deki Esad rejimine destek veren Rusya, IŞİD'in yanısıra diğer muhalif hedefleri de vuruyor. Rusya'nın Suriye'de 2 bin askerinin bulunduğu tahmin ediliyor.

Rusya son olarak Türkmen bölgesindeki muhaliflere karşı hava saldırıları düzenliyordu. Esad rejimine bağlı Suriye ordusu da, karadan ilerleyerek Türkiye sınırına doğru ilerliyor.