Kremlin'den Trump'ın danışmanına üstü kapalı destek

Trump'ın danışmanı Flynn'ın Obama döneminde Rusya ile "yaptırım" pazarlığı yaptığı iddilarına Kremlin'den açıklama yaptı. Kremlin, ABD'li yetkililerle yaptırımların kaldırılması yönünde görüşme yapılmadını duyurdu.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 13.02.2017 - 16:25

Kremlin'den Trump'ın danışmanına üstü kapalı destek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak ile Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn arasındaki telefon görüşmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Peskov, Amerikalı yetkililerle yaptıkları görüşmelerde yaptırımların kaldırılması konusunun gündeme gelmediğini söyledi.

Moskova'da basın mensuplarının konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Peskov, "Washington'daki iç tartışmalara ilişkin hiçbir şekilde yorum yapmak istemeyiz" dedi.

Peskov, Rus Büyükelçi Kislyak'ın görüşmeleri hakkında Moskova'ya bilgi verip vermediğine dair soruya "Tabii ki her büyükelçi, kendi temasları konusunda merkezi bilgilendiriyor" yanıtını verdi.

Kremlin sözcüsü Peskov, ABD'li yetkililerle yaptıkları görüşmelerde yaptırımların kaldırılması konusunun gündeme gelmediğini ifade etti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Flynn'in Rus Büyükelçi Kislyak ile Başkan Donald Trump daha resmi olarak görevi devralmadan önce 29 Aralık'ta yaptığı telefon görüşmesinde "Rusya'ya yaptırımları" konuştuğu ileri sürülüyor.

ABD medyasında yer alan ve adı açıklanmayan Beyaz Saray yetkililerine dayandırılan haberlerde, Flynn'in, Rus Büyükelçi Kislyak ile görüşmesinin içeriğine dair Beyaz Saray'ı yanıltmış olabileceği iddiaları üzerine tartışmalar artmıştı.

Flynn'in güvence vermesi üzerine ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Trump'ın Özel Kalem Müdürü Reince Priebus ve Beyaz Saray sözcüsü Sean Spicer, kamuoyu önünde "Flynn'in Rus Büyükelçi ile Rusya'ya yaptırımları konuşmadığını" dile getirmişti.

Geçtiğimiz hafta Washington Post gazetesi ise halen görevde olan bazı ABD'li yetkililere dayandırarak "söz konusu görüşmede Rusya'ya yaptırımların konuşulduğunu" iddia etmişti.

Sayfa Yükleniyor...