"Nükleer müzakerelerde kritik 2 haftaya girildi"

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İran ile nükleer müzakereler için "kritik 2 haftaya girildiğini" söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 17.03.2015 - 01:39

"Nükleer müzakerelerde kritik 2 haftaya girildi"

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, nükleer müzakereler için İran, İngiliz, Alman ve Fransız dışişleri bakanları ile Brüksel'de bir araya geldi.

Mogherini, toplantı öncesinde basına yaptığı açıklamada, İran'la nükleer müzakerelerde iyi bir anlaşma için ortak zemin oluşturulması gereken kritik 2 haftaya girildiğini belirterek, "Hala üstesinden gelinmesi gereken açıklar var. Bu akşam Avrupa tarafının katkısının faydalı olacağını umuyorum" dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, "(Çözüme) eskisinden daha yakınız fakat gideceğimiz uzun bir yol var" diye konuştu.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, "Bu konuda ABD'de farklı görüşler var ama benim fikrim yıllardır süren ihtilaf ve 10 yıldır devam eden müzakerelerin ardından eğer görüşmeleri sonuçlandırabileceksek bu fırsatı yakalamalıyız" değerlendirmesinde bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, "İlerlemeler var ama henüz çözülmeyen önemli konular da var ve bunlarda ilerleyip ilerleyemeyeceğimizi göreceğiz" ifadesini kullandı.

Görüşmede İran'ı Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif temsil etti.

Sayfa Yükleniyor...