'Kritik müttefik Türkiye'

İngiltere'nin eski dışişleri bakanı Jack Straw, uluslararası koalisyonun Libya operasyonunda Türkiye’nin giderek artan nüfuzunu da kullanması gerektiği görüşünü savundu.

28.03.2011 - 13:24

İngiliz Times gazetesi bugünkü sayısında İngiltere'nin eski dışişleri bakanı Jack Straw'un bir makalesine yer verdi. Makalede Straw, "Türkiye, kritik bir müttefik. Bunu hiçe saymak, tam bir aptallık olur" görüşlerini savundu. Straw uluslararası koalisyonun Libya operasyonu üzerinde değerlendirmelerde bulunurken, Ankara'nın giderek artan nüfuzunu da kullanması gerektiği görüşünü savundu.


"Türkler ilgisizlikten hoşlanmazlar" diyen Straw, Libya meselesi konusunda Fransa'nın Türkiye'ye yönelik tutumunu eleştirdi. Straw, "Fransa, geçen hafta Libya'ya yönelik askeri müdahalenin önünü açan zirveye Türkiye'yi kendi ifadesiyle çağırmayı unutmuş, bunu "Türkiye'nin varlığının bir anlaşmanın çıkmasını daha da güçleştireceği" görüşüyle açıkladı.

Straw Türkiye’nin koalisyonda yer almaya hazır olmaya şu sözlerle açıkladı:

"Ama Fransızlar zirve günü Türk gazetelerine şöyle bir baksalardı, Türkiye'nin askeri bir koalisyona karşı çıkmak şöyle dursun, bu koalisyonda yer almaya hazır olduğunu göreceklerdi. Türkiye ile iyi ilişkiler uzun yıllar İngiltere'nin önceliğiydi. neyse ki Dışişleri Bakanlığı hafıza kaybına uğramamış. Türkiye yarın Londra'daki Libya zirvesine davet edildi."

Jack Straw Türkiye'nin bölgesel bir güç haline geldiğine, son on yılda çift haneli büyüme rakamlarından yararlandığına ve Arap dünyasında da herhangi bir Avrupa gücü ya da Amerika'dan çok daha fazla nüfuza sahip olduğuna dikkat çekti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...