Euro Bölgesi'ndeki mali krizi aşmak için Almanya Başbakanı Angela Merkel'in öncülüğünde İspanya ve Yunanistan'a dayatılan tasarruf tedbirleri politikalarına İspanya ve Yunanistan'da halk isyan etti.

İlişkili Haberler


Atina'nın "milyar Euroluk" yeni tasarruf tedbirleri paketine karşı çıkan Yunanistan'da bugün genel grev yapıldı. Özellikle başkent Atina'da etkili olan genel grevde hayat durdu.

Göstericilerin parlamento binasına yürümesi üzerine olaylar çıktı.

Kendilerine otonom ismini veren maskeli gruplar, polise taş ve molotof kokteyli ile saldırdı. Kentte ulaşım ise durdu. Belediye otobüsleri ve postahaneler çalışmadı.

Gaz bombaları ve göz yaşartıcı spreylerle parlamentonun bulunduğu meydandaki grubu dağıtan polis ile göstericiler arasındaki çatışma uzun bir süre devam etti.

Ara sokaklara kaçan göstericilerin caddelerdeki çöpleri ateşe verdiği görüldü.

İSPANYA'DA 'ÖFKELİLER'İN GAZABI
İspanya'da ekonomik krizin etkisiyle 2011 yılında ortaya çıkan, siyasi, ekonomik ve sosyal sisteme tepki gösteren "Öfkeliler" adlı halk hareketi ise, başkent Madrid'de meclis binasını kuşatmaya çalıştı.

Çoğu işsiz gençlerden oluşan öfkeli kalabalığa polisin müdahalesi sert oldu. "Öfkeliler" adlı grupla, polis arasındaki çatışmalarda 60'dan fazla kişi yaralandı. Polisin plastik mermi kullandığı gösteride, en az 26 kişi de gözaltına alındı.

Başkent Madrid'de bin 300'den fazla polisin görev yaptığı gösteride, halka yeni bir tasarruf tedbirleri paketi dayatmaya çalışan Başbakan Mariano Rajoy'un istifası istendi. "Az polis, daha fazla eğitim" ve "Eller yukarı, bu bir isyan" gibi sloganların atıldığı gösteride, erken seçime gidilmesi de istendi.