Küba’da tarihi buluşma

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco ve Rus Ortodoks Kilisesi lideri Patrik Kirill’in, gelecek hafta Küba’da bir araya geleceği açıklandı. Ortak bir deklarasyona imza atılacak olan bu buluşma, yüzyıllardır ayrı olan iki kilisenin yakınlaşması bakımından tarihi bir önem taşıyor.

DHA 05.02.2016 - 21:24

Küba’da tarihi buluşma

Katoliklerin merkezi Vatikan ve Rus Ortodoks Kilisesi’nden, “Bunu duyurmaktan sevinç duyuyoruz” ifadeleriyle yapılan ortak açıklamada, Patrik Kirill ve Papa Francesco’nun 12 Şubat’ta Küba’da buluşacağı kaydedildi.

İki saat sürmesi planlanan görüşmenin, aynı gün başlayacak olan Papa’nın Meksika seyahatinin hemen öncesinde, Havana Jose Marti Havalimanı’nda gerçekleşeceği belirtildi.

İki kilisenin geleceği ile ilgili ortak bir bildirge imzalanacağının açıklandığı tarihi buluşmada, dünya genelinde 1 milyar 200 milyon inananı bulunan Katolik Kilisesi ile 200 milyon inananı olan Rus Ortodoks Kilisesi ilişkilerinde “yeni bir sayfa” açılacağı vurgulandı.

Vatikan Sözcüsü Peder Federico Lombardi, iki kilise tarihinde bir ilk olma özelliği taşıyan bu buluşmanın, ani gelişen bir plan dahilinde olmadığını, çok uzun süreden beri üzerinde çalışılan bir konu olduğunu dile getirdi.

PATRİK BARTHOLOMEOS BU BULUŞMADAN MEMNUN

Peder Federico Lombardi ayrıca, Fener Rum Patriği Patrik Bartholomeos’un da, Papa ve Patrik Kirill’in buluşacağından haberdar olduğunu aktararak, “I. Patrik Bartholomeos, Katolik Kilisesi ve en büyük Ortodoks topluluğunu temsil eden kilisenin liderinin kucaklaşmasından duyduğu memnuniyet ve sevinci dile getirdi” dedi.

Yazılı açıklamada ise, Papalık ve Moskova Patrikliği’nin, bu buluşmanın tüm iyi niyetli insanlar için bir umut ışığı olmasını dilediği ve tüm Hristiyanları, bu görüşmenin iyi meyveler üretmesi için hararetli bir şekilde Tanrı’ya dua etmeye davet ettiği de belirtildi.

"HRİSTİYANLARA ZULÜM" BU BULUŞMAYI HIZLANDIRDI

Öte yandan, iki dini liderin Küba’daki görüşmesinin ana gündem maddelerinden birinin, Hristiyanlara edilen eziyetler olacağı da kaydedildi.

Rus Ortodoks Kilisesi’nin düzenlediği basın toplantısında, Katolik Kilisesi ile kendi kiliseleri arasındaki buluşmanın, neredeyse 20 yıldır planlandığı aktarıldı.

Rus Ortodoks Kilisesi Dış İlişkiler Departmanı Başkanı Metropolit Hilarion, bu tarihi olayın gelişiminin ise, terörizm marifetiyle “Hristiyanlara zulüm” yapılmasından dolayı hızlandırıldığını kaydetti.

Her iki kilisenin Hristiyanlara yapılanlardan dolayı endişe duyduğunu ifade eden Hilarion, bu nedenle iki ruhani liderin bir araya gelmesinin kaçınılmaz olduğunu dile getirdi.

Hilarion, tarihi buluşma yeri olarak Küba’nın seçilmesinin nedenini ise, “tarafsız” ve “Hristiyanlığın yayıldığı bir yer” sözleriyle açıkladı.

DOĞU-BATI KİLİSELERİ 11. YÜZYILDA AYRILDI

Hristiyan dünyası, 11’inci yüzyılda Doğu - Batı Kiliselerinin Ayrılması (Schisma) olayını yaşamıştı.

Ortaçağ boyunca birbirinin rakibi olan ve çekişme içinde olan İstanbul'daki Doğu Roma-Bizans Patrikliği ve Roma'daki Papalık, defalarca birbirlerini karşılıklı aforoz ederken, 1054 yılında kesin olarak ayrılmışlardı.

13. yüzyılda ise, Bizans-Ortodoks Kilisesi, Rus-Ortodoks Kilisesini oluşturmuştu.

Dünya genelinde hali hazırda 300 milyon Ortodoks bulunurken, bunların 200 milyonu Rusya’daki kiliseye bağlı.

Sıklıkla Hristiyan birliğinin önemine değinen Papa Francesco, 30 Kasım 2014 tarihinde Türkiye’den dönerken uçakta yaptığı açıklamada, Patrik Krill ile buluşabileceğini, iki tarafın da ilişkilerde bir adım atmak için bunu istediğini dile getirerek, “Patrik Krill’e, nerede istiyorsa buluşabiliriz dedim” diye konuşmuştu.

Doğu-Batı kiliseleri, 1962-65 yılları arasında toplanan 2. Vatikan Konsili’nde alınan kararlarla daha da yakınlaşmıştı.

Sayfa Yükleniyor...