Küba’dan militanlara barınak

Wikileaks belgelerinde Küba'nın, ETA, ELN ve FARC gibi örgütlerin üyelerine "barınak" hizmeti sağladığı bilgileri yer alıyor.

01.12.2010 - 10:44

Küba’dan militanlara barınak

El Pais gazetesinin yayımladığı belgelere göre, Amerikalı diplomatların şubat 2009 tarihli notlarında, sayıları hakkında bilgi verilmeyen örgüt üyelerinin Küba'da tedavi gördükleri ve dinlendikleri belirtildi.

‘Gizli’ ibareli bu notlara göre, "ellerinde, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ve Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) ile İspanya'nın kuzeyindeki Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ETA üyelerinin Havana'da bulunduğuna dair güvenilir raporların bulunduğunu" kaydeden diplomatlar, "ETA ve FARC üyelerinin Küba'da vakit geçirdiği ve bazılarının ailelerinin de bu ülkede bulunduğunu" dile getirdi.

Militanların ülkede bulundukları süre içinde "dinlendikleri, tedavi gördükleri ve diğer hizmetlerden yararlandıkları" kaydedilen notlarda, Raul Castro hükümetinin "FARC üzerinde bir etkisinin bulunabileceği" tahmininde bulunuldu.

Küba Komünist Partisinin dışilişkiler komitesinin, FARC'ın siyasi kanadı olarak belirtilen yasa dışı Kolombiya Komünist Partisi’yle yakın ilişkilerini sürdürdüğüne de değinildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...