Enstitü yetkilileri, "Küba Devlet Başkanı Raul Castro'nun ABD ile ilişkileri normalleştirmeye devam etmek yerine Rusya ve Suriye gibi müttefiklerine destek vermekle daha fazla meşgul olduğu anlaşılıyor."

Küba ordusunun özel kuvvetler birliğine bağlı bir grup askerin, bir süre önce Esad rejimine ve ona askeri destek veren Rusya'ya takviye güç sağlayabilmek amacıyla Suriye'ye gittiği ileri sürüldü.

ABD'de yayın yapan Fox News televizyonunun, Miami Üniversitesi Küba ve Küba-Amerika Çalışmaları Enstitüsü'nün elde ettiği bilgiye dayandırdığı haberinde, Kübalı askerlerin Suriye'deki iç savaşta rejime bağlı birliklerin eğitimine ve Rus yapımı tankların kullanımına yardım etmeye hazırlandığı iddia edildi.

Kübalı askerlerin Küba Silahlı Kuvvetler Komutanı General Leopoldo Cintra Frias öncülüğünde Suriye'ye gittiği belirtildi ancak askerlerin ne zaman Suriye'ye girdiği bilgisi verilmedi.

Habere göre, adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Amerikalı yetkili de istihbarat raporlarına dayanarak Kübalı askerlerin Suriye'de bulunduğunu teyit etti. Aynı yetkili, Kübalı askerlerin Rusya'da eğitim aldıktan sonra Rus uçaklarıyla Suriye'ye getirilmiş olabileceğini kaydetti.

Suriye'de devam eden iç savaşta bugüne kadar yaklaşık 250 bin kişi hayatını kaybetti ve ülke nüfusunun yaklaşık yarısı evlerinden oldu.

Miami Üniversitesi Küba ve Küba-Amerika Çalışmaları Enstitüsü Direktörü Jaime Suchlicki, Arap bir subayın, Kübalı askerleri taşıyan iki Rus uçağının Şam havaalanına indiğini aktardığını söyledi. Suchlicki'nin verdiği bilgiye göre, Arap subay, Kübalı askerlere neden Suriye'ye geldiklerini sordu ve askerlerden Rus tanklarının kullanımında uzman olduklarını, Esad'a destek vermek amacıyla Suriye'ye geldiklerini öğrendi.

GÜÇLÜ DEĞİL AMA EĞİTİMLİ!

Küba ordusu, dünya genelinde silahlı kuvvetlerin durumunu değerlendiren globalfirepower.com sitesine göre dünyanın en güçlü orduları sıralamasında 110'uncu sırada yer alıyor. Ancak Küba ordusu küçük olmasına rağmen "çok iyi eğitimli" şeklinde tanımlanıyor.