Kudüs yine gerildi: 1 ölü

Kudüs yine karıştı. Kentin doğusunda Yahudi yerleşimcilerle Filistinliler arasında kavga çıktı. 1 Filistinli öldü.

Anadolu Ajansı 22.09.2010 - 14:43

Kudüs yine gerildi: 1 ölü

Yahudi yerleşimcilerle Filistinliler arasında sıkça kavga ve çatışmaların yaşandığı Kudüs'ün doğu kesimindeki Silvan mahallesinde, sabaha karşı meydana gelen olayda bir Filistinlinin öldüğü, üçünün de yaralandığı bildirildi.

Nasıl başladığı henüz bilinmeyen olayda, Filistinli görgü tanıklarının ifadesine göre, Yahudi yerleşimcilerle Filistinliler arasında Silvan'ın Tatlı Vadi bölgesinde yaşanan arbedenin ardından, yerleşimcilerin özel muhafızları ateş açtı. Bu ateşte Filistinliler'e ait araçta bulunanlardan 35 yaşında, iki çocuk babası bir Filistinli hayatını kaybetti.

Bu arada, Filistinli yaralılardan birinin daha öldüğü yolunda iddialar bulunmasına rağmen, bu haber henüz doğrulanmadı.

Sabaha karşı meydana gelen olayın ardından, bölgede gerginliğin tırmandığı ve yerleşimcilerle Filistinliler arasında yer yer olaylar çıktığı bildirildi. Bölgeye çok sayıda İsrailli polis ve güvenlik görevlisi sevk edildi.

Yaklaşık 50 bin Filistinlinin yaşadığı Doğu Kudüs mahallelerinden Silvan, Eski Kent'in Ağlama Duvarı tarafındaki kapısının hemen yakınında başlıyor ve Yahudiler tarafından Davud'un şehri olarak adlandırılıyor. Silvan'da, Yahudi yerleşimcilere ait örgütlerce satın alınan veya ele geçirilen 50'den fazla bina bulunuyor ve bu binalarda 300'e yakın yerleşimci ikamet ediyor.

Silvan, Kudüs Belediyesi'nin bir arkeolojik park yapımı projesi ve Filistinlilere ait 88 binayı yıkma planları nedeniyle de geçtiğimiz aylarda sık sık çatışmalar ve gerginliklerle gündeme gelmiş, ancak yıkım çalışmaları, taraflar arasında uzlaşmaya yönelik çabalar doğrultusunda ertelenmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...