Kudüs’te cuma namazı çıkışında çatışma

Kudüs’te cuma namazı sonrası, Gazze saldırılarını protesto eden Filistinlilerle İsrail güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı.

10.01.2009 - 15:21

Kudüs’te cuma namazı çıkışında çatışma

50 yaşın altındaki Filistinlilerin Harem-ül Şerif’e girmesine izin verilmemesi ve olağanüstü güvenlik önlemleri de Filistinlileri durduramadı. Geçen hafta olduğu gibi bu Cuma namazı sonrasında olaylar çıktı.


İsrail polisi, taş atan göstericilere müdahale etti. Güvenlik güçleri, gözyaşartıcı gaz kullandı.

Batı Şeria’da da İsrail karşıtı gösteriler vardı. Ramallah’ta cuma namazı çıkışında binlerce kişinin katıldığı bir yürüyüş düzenlendi.

Batı Şeria’nın Ramallah, El Halil ve Nablus’ kentlerinde de eylemcilerle, İsrail polisi arasında çatışmalar çıktı.

DÜNYADA İSRAİL’İ PROTESTO GÖSTERİLERİ SÜRÜYOR
İsrail Hindistan, Mısır, Cezayir ve Kenya’da da protesto edildi. Kenya’da, polis İsrail büyükelçiliğine yürüyen kalabalığı güç kullanarak dağıttı.

İran’dan Afganistan’a, Irak’tan Ürdün’e, Yunanistan’dan Endonezya’ya kadar birçok ülkede binlerce kişi israil’i protesto etmek için sokaklardıydı.

Bölgede bulunan NTV Haber Müdürü Mete Çubukçu ise gelişmeleri şöyle özetliyor: “Batı Şeria’da gösteriler olduğunu söylemiştik. Kudüs’te Cuma namazı çıkışı Harem-ül Şerif civarında İsrail polisi ve Filistiniler arasında çatışma çıktığı haberi geldi.

Muhtemelen protesto için lastikler yakılıyor. Bütün Batı Şeria’da gösteriler Cuma namazı sonrası düzenleniyor. Ramallah’ta da çok sayıda insan toplandı. İlginç olan, Hamas sloganı atan küçük bir gruba Filistin yönetimi izin vermedi. Coplanan ve gözaltına alınanlar var. Yani Ramallah’ta Filistin güçleri ve protestocular arasında çatışmalar oldu.

Ayrıca bir son dakika haberi olarak; Olmert, BM Güvenlik Konseyi’nden çıkan ateşkes kararına uymayacaklarını açıkladı. Mahmud Abbas’ın durumu da ayrı tartışma konusu. Herkes birlik çağrısı yapıyor. Ancak hem halk, hem siyasi parti milletvekilleri Mahmud Abbas’ın bu ortamda görevini yürütemediğini ve şu anda halkının arkasında olması gerektiğini söylüyorlar. Eleştiriler gittikçe artıyor.”

İSRAİL BM KARARINI KABUL ETMİYOR
İsrail hükümetinden yapılan bir açıklamada ise BM Güvenlik Konseyi’nin çıkarmış olduğu ateşkes kararına rağmen Gazze Şeridi’ndeki operasyonların sürdürüleceği belirtildi.

Başbakan Ehud Olmert’in ofisinden yapılan açıklamada, ordunun İsrail vatandaşlarını korumak için misyonunu sürdürmeye devam edeceğini söyledi.

Açıklamada, “Cuma günü ateşlenen Filistin roketi, Güvenlik Konseyi’nin ateşkes kararının pratikte işlemediğini göstermiştir.” denildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...