Kül krizi beşinci gününde

İzlanda'daki yanardağın püskürttüğü külün oluşturduğu bulutlar yüzünden Avrupa'nın büyük bölümünde uçuş yasağı sürerken, bazı ülkeler hava sahalarını açtı.

19.04.2010 - 12:01

Kül krizi beşinci gününde

İzlanda'daki volkanik hareketliliğin yol açtığı, Avrupa hava sahasının kapanması kriz, beşinci gününde. Hava trafiğinin aksamasından şimdiye kadar 6 milyon 800 bin yolcuyu olumsuz etkiledi, Avrupa'daki 300 havaalanı felç oldu.


Bugün ise bazı Avrupalı yetkililer haftanın ilk gününde uçuşların yüzde 50'sinin yapılabileceğini umuyor. Uçuş yasaklarını öneren kurum Eurocontrol yetkilileri ise aynı fikirde değil. Eurocontrol'un üst düzey bir yetkilisi ise, kül bulutunun haftanın ilk gününde Avrupa hava sahasının yarısını terk etmiş olacağını söyledi. Ancak yetkili bunun uçuşların yarısının yapılabileceği anlamına gelmediğini vurguladı.

Öte yandan havacılık sektörünün Eurocontrol üzerindeki baskısı da artıyor. Avrupa havayolları ve havaalanlarını temsil eden kuruluşlar, uçuş yasaklarının gerekliliğini sorgulamaya başladı. Test uçuşları gerçekleştiren bazı havayolları, uçaklarının kül bulutuna girdiğini ve herhangi bir zarara uğramadığını bildirdi.

Külün havayollarına maliyeti, günlük 200 milyon doları aştı. Birçok ülkede uçuş yasağı sürüyor, bazı ülkeler havaalanlarını açmaya başladı.

Ülkere göre havalimanlarındaki son durum ise şöyle:

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...