Merkezi Kabil'de bulunan Afganistan Hakları İzleme Örgütü (AHİ), 4 Eylüldeki saldırının düzenlendiği Kunduz vilayetinin Çar Dara bölgesinden ondan fazla kişiyle yapılan mülakata dayanarak yayımladığı raporda, "60-70 kişinin öldüğünü, kurbanların tamamı Taliban destekçisi olsa bile, bu kişilerin silahsız ve herhangi bir çatışmaya girmemiş olması gerçeği dolayısıyla topluca öldürülmelerine haklı neden gösterilemeyeceği" belirtildi.

AHİ, cuma günkü saldırıda 12'den fazla militanın da öldürüldüğünü kaydetti.

Almanya Savunma Bakanı Franz Josef Jung ise Alman ZDF televizyonuna yaptığı açıklamada, ''Kunduz'daki saldırıda ölenlerin çoğunun Taliban olduğu kesin görünüyor'' dedi.

Savunma Bakanlığı Müsteşarı Christian Schmidt de ZDF'de yayımlanan ''Morgenmagazin'' adlı programda yaptığı konuşmada, olayla ilgili soruşturmanın hala sürdüğünü, ancak saldırı için sadece Afgan kaynaklarına dayanarak karar verildiğini ve bu kaynakların bilgilerinin yüzde 100 doğru olmadığını belirtti.

Kurbanlar arasında siviller olduğu yönünde henüz kesin bilgiye sahip olmadıklarını ifade eden Schmidt, bu yöndeki haberlerin doğru çıkması durumunda bunun çok üzücü ve kötü olacağını kaydetti.

NATO olayla ilgili soruşturmasını tamamlamamakla birlikte birkaç sivilin öldüğünü kabul etmişti.

Afgan yetkilileri de saldırıda aralarında sivillerin de bulunduğu onlarca kişinin öldüğünü belirtmiş, ancak sivillere ilişkin rakam vermemişti.