Kuran eşliğinde ilk uluslararası konferans

Afganistan'daki ilk uluslararası konferans, Kuran okunarak başladı.

20.07.2010 - 11:33

Kuran eşliğinde ilk uluslararası konferans

Afganistan'ın başkenti Kabil, ilk kez uluslararası bir konferansa evsahipliği yapıyor. Konferansta, Afganistan'ın geleceği tartışılıyor.

Konferans Afganistan Dışişleri Bakanlığının büyük salonunda Kuran okunarak başladı.

Konferans, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin konuşmasıyla başladı. Karzai, Afgan halkının 2014'ten itibaren kendi güvenliğini üstlenmek istediğini söyledi.

Önümüzdeki 3 yıl yetecek kadar fona sahip olduklarını anlatan Karzai, ülkedeki yolsuzluklardan özel güvenlik şirketlerini sorumlu tuttu. Afgan lider, bu şirketlerin aynı zamanda ülke istikrarına da zarar verdiğini belirtti.

Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun temsil ettiği konferansa 60 ülke ve uluslararası örgütün temsilcileri katılıyor.

Konferans öncesinde geceyarısı dört patlama duyulmuştu.Konferansın gündem maddeleri arasında yolsuzlukla mücadele, güvenlik, kalkınma ve yönetim sorunları da yer alıyor.

ÇOKULUSLU GÜÇ ÜLKEDEN AYRILMAYACAK
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ise, Afganistan'daki çokuluslu gücün kontrolün ordu ve Afgan polisine verilmesini hedefleyen geçiş sürecinden sonra ülkede kalacağını söyledi.

Rasmussen, Afganistan'ın başkenti Kabil'deki konferansta yaptığı konuşmada, geçiş sürecinin, geri dönüş olmaması için siyasi durum ve güvenlik durumunun değerlendirilmesi temel alınarak, kademeli olacağını belirtti.

NATO Genel Sekreteri, çokuluslu gücün ülkeden ayrılmayacağını, destek vermeyi sürdüreceğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...