Talokan askeri üssüne, protestocuların saldırıda bulunmasının ardından Almanya bu üssü boşalttığını açıkladı. Almanya söz konusu üssü mart ayı içinde boşaltarak Afgan askerlere teslim etmeyi planlıyordu.

İlişkili Haberler


CUMA NAMAZI SONRASI PROTESTO: 9 ÖLÜ
Afganistan'da, cuma namazı sonrası daha da şiddetlenen gösterilerde, polis başkent Kabil’de toplanan kalabalığı dağıtmak için havaya ateş açtı. Yaşanan çatışmalarda en az 9 kişi hayatını kaybetti. Polis müdahalesi sonrasında bazı göstericilerin dağıldığı, bazılarının da kent merkezine yürümeye devam ettiği ifade edildi.

Baglan, Kunduz, Bamyan, Gazne ve Nangarhar vilayetlerinde de gösterilerin yapıldığı bildirildi. Afganistan'da Kur'an-ı Kerim ve diğer dini kitapların yakılmasının ardından ülke genelinde Salı gününden bu yana protesto gösterileri yapılıyor. Gösterilerde şu ana kadar 15 kişi yaşamını yitirdi.

Afganistan'daki en büyük NATO üssünde Kur'an-ı Kerim’in yakıldığının ortaya çıkması üzerine, Beyaz Saray ve NATO özür dilemiş, konuyla ilgili soruşturma başlatıldığı açıklanmıştı. Olaydan sonra ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'den özür dilemişti.