IKBY Parlamentosu'ndan PYD'ye kınama

IKBY Parlamentosu Başkanlığı, Suriye'de ENKS üyelerine saldıran ve Kürt bölgesi bayrağını yakan terör örgütü PYD'yi kınadı.

Haberler - Anadolu Ajansı 05.12.2016 - 02:24

IKBY Parlamentosu'ndan PYD'ye kınama

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu Başkanlığı, Suriye'nin kuzeyindeki Haseke iline bağlı Amude ilçesinde Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) üyelerine saldıran ve Kürt bölgesi bayrağını yakan terör örgütü PYD'yi kınadı.

IKBY Parlamentosu Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'nin ENKS üyelerine saldırısı ve Kürt bölgesi bayrağını yakması kınanarak, bunun "tüm Kürtlere karşı yapılmış bir eylem" olarak görüldüğü belirtildi.

PYD'nin ENKS üyelerine yönelik saldırısının "kabul edilemez" olduğuna vurgu yapılan açıklamada, "PYD'ye bu tür uygulamalara son vermesi çağrısında bulunuyoruz. PYD haksız yere alıkoyduğu kişileri derhal serbest bırakmalıdır." ifadeleri kullanıldı.

PYD'ye karşı direnen Amude halkının tebrik edildiği açıklamada, "Gelecek, barışçıl bir şekilde direnenlerin olacaktır." denildi.

IKBY Başkanı Mesut Barzani de terör örgütü PKK/PYD'nin Suriye'nin kuzeyinde göstericilere saldırmasına ilişkin, "Bu suçu işleyenler mutlaka bedelini ödeyeceklerdir." şeklinde değerlendirmede bulunmuştu.

ENKS üyelerinin cuma günü Amude'de düzenlediği protestoya silah kullanarak müdahale eden terör örgütü PYD üyeleri, parti binalarına da saldırmış, ENKS üyelerini yaralamıştı.

Sayfa Yükleniyor...